Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jaki wpływ ma karmienie piersią a osteoporoza?

Lifestyle Data publikacji - 10 marca 2021 Autor - Redakcja przedporodem.pl
karmienie piersią a osteoporoza

Karmienie piersią jest nie tylko bardzo ważne dla nowonarodzonego dziecka, ale również dla samej matki. Warto zauważyć, że taki sposób dostarczania pożywienia chroni przed osteoporozą.

Przyczyny osteoporozy

Podczas karmienia masa kostna maleje, ale w ciągu roku następuje proces remineralizacji i to na poziomie zdecydowanie wyższym niż przed ciążą. Przeprowadzone badania potwierdzają, że wraz z każdym karmionym dzieckiem wzrasta gęstość kości. Osteoporoza jest poważną chorobą, która przyczyniła się do śmierci wielu osób. Z reguły co piąty mężczyzna po 50 roku życia oraz co druga kobieta doznaje minimum jednego osteoporotycznego złamania, którego przyczyną może być nawet lekki uraz lub upadek.

Karmienie piersią

U osoby zdrowej takie zdarzenie nie przerwałoby ciągłości kości, jednak w przypadku osób chorych na osteoporozę każda taka sytuacja jest niebezpieczna. Należy jednak pamiętać, że dla każdej matki bardzo ważne jest karmienie piersią a osteoporoza jest nie jest tego skutkiem. Jest to choroba szkieletu, której cechą charakterystyczną jest bardzo niska masa kości oraz zaburzona struktura tkanki kostnej. Osoby chore na osteoporozę są znacznie bardziej podatne na złamania. Występuje osteoporoza miejscowa oraz uogólniona. Ta ostatnia dotyczy całego układu kostnego, natomiast osteoporoza miejscowa odnosi się jedynie do konkretnych części układu kostnego, które są unieruchomione w gipsie. Główną przyczyną choroby jest oczywiście nieprawidłowo zbilansowana dieta, która jest uboga w składniki odżywcze. Po 40 roku życia komórki strukturalne wykazują znacznie mniejszą aktywność, przez co zmniejszeniu ulega również całkowita masa kostna szkieletu.

Ciąża a osteoporoza

Warto pamiętać, że każdego roku z kości ubywa około 1% ich masy, a po okresie menopauzy ta wartość można wzrosnąć nawet do 3%. Żeby zapobiec osteoporozie należy spożywać dużo wapna, magnezu, witaminy D oraz K. Warto również zminimalizować białko w diecie, ponieważ zbyt duże ilości tego makroskładnika również są szkodliwe. Ważną rolę odgrywa także brak aktywności fizycznej oraz palenie papierosów. Na rozwój osteoporozy mają wpływ również niektóre leki, takie jak kortykosteroidy oraz szczupła budowa ciała. Wytrzymałość kości jest określana według wskaźnika BMD, który pomaga ustalić ich gęstość mineralną. Jeżeli ta wartość spadnie o 10% to ryzyka złamania kości jest dwa razy większe. Ciąża oraz karmienie piersią powodują obniżenie BMD, ponieważ gospodarka wapniowa u kobiety ulega wtedy zachwianiu. Każdego dnia płód jest w stanie pobrać nawet 50 mg dziennie wapna w ciągu pierwszej połowy ciąży. Taka sytuacja sprawia, że organizm kobiety musi zaadaptować się do zupełnie nowych warunków.

sale zabaw

Redakcja przedporodem.pl

Nasi redaktorzy na stronie Przedporodem.pl to zespół doświadczonych specjalistów z obszaru macierzyństwa, porodu, wychowania dziecka oraz innych istotnych tematów dla kobiet. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie zdrowia, opieki nad dzieckiem i rozwoju rodzinnego. Nasza pasja i zaangażowanie w przekazywanie rzetelnej wiedzy oraz wsparcia dla kobiet w okresie przedporodowym i macierzyństwa sprawia, że nasze artykuły są nie tylko wartościowe, ale także inspirujące i pomocne. Jesteśmy tutaj, aby dzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą, pomagając kobietom w przeżyciu tych wyjątkowych chwil w życiu z pełną pewnością i spokojem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?