Naturalne sposoby na wywołanie porodu

0
23

Kiedy czekamy na narodziny dziecka jesteśmy w stanie znosić (mniej czy bardziej cierpliwie) wszelkie niedogodności związane z zaawansowaną ciążą. Trudno nam spać z powodu dużego brzucha, gdyż nie udaje się znaleźć wygodnej pozycji, a w dodatku trzeba często w nocy wstawać do toalety. Szczególnie dokuczliwa staje się zgaga, ale i nogi puchną jeszcze bardziej niż wcześniej… To tylko przykłady. Zapewne każda z nas mogłaby tu dodawać kolejne dolegliwości, które dokuczają jej pod koniec ciąży.

Naturalne sposoby na wywołanie porodu

Kiedy jednak mija termin porodu i wiadomo, że maluch mógłby już pojawić się na świecie, zaczynamy już się trochę niecierpliwić. Zniecierpliwienie rośnie jeszcze bardziej, kiedy mija kolejny tydzień i lekarz oznajmia nam, że jeśli dziecko nie urodzi się do określonego terminu, trzeba będzie poród wywoływać. A to już nie jest dla nas zbyt optymistyczna perspektywa. Szczególnie trudna do zaakceptowania jest ona dla pań, które przygotowywały się na naturalny przebieg porodu. Od początku bowiem wkraczają wtedy procedury medyczne, które nie są mile widziane.

Stymulacja brodawek sutkowych. Masowanie brodawek powoduje uwolnienie oksytocyny. Każdą z brodawek stymulować należy palcem wskazującym i kciukiem po 5 minut dziennie. Masowanie brodawek pojedynczo (każdą z osobna) zapobiega pojawieniu się zbyt silnych skurczy. Ostrożność w stosowaniu tej metody powinny zachować panie w ciąży podwyższonego ryzyka.

Aktywność fizyczna. Zwiększając aktywność pod koniec ciąży np. energicznie spacerując, chodząc po schodach, czy wykonując ruchy okrężnych biodrami również można wywołać skurcze macicy. Kiedyś zalecało się też szorowanie czy pastowanie podłóg jako najskuteczniejszy sposób na wywołanie porodu, ale wtedy wykonywało się te czynności klęcząc. Dziś wprawdzie używa się mopa i płynu do czyszczenia zamiast pasty do podłogi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać tą prace domową metodą tradycyjną 😉

Olej rycynowy. Spożycie go, jak również wypicie soku z buraków, zjedzenie suszonych śliwek czy zaaplikowanie czopków glicerynowych, powoduje zwiększoną aktywność jelit (częste wypróżnienia), a to wpływa na wystąpienie skurczów macicy.
Olej rycynowy najlepiej wymieszać z sokiem pomarańczowym. Bierzemy 2 łyżki oleju na ½ szklanki soku. Istnieje opinia jakoby olej rycynowy miał zaszkodzić dziecku i sprowokować oddanie przez nie smółki wewnątrz macicy. Tymczasem olej rycynowy działa miejscowo i nie wchłania się z jelit mamy do jej krwiobiegu, tym samym nie działa na

Spożywanie ostrych przypraw do posiłków np. curry

Jedzenie świeżych ananasów. Poleca się tą metodę coraz częściej, gdyż owoc ten zawiera bromelainę, która wspomaga skurcze mięśni macicy. Jednak substancja ta znajduje się we włóknistym rdzeniu ananasa i należałoby spożyć 7-8 rdzeni ananasa w ciągu dnia, by ilość jej była wystarczająca do wywołania skurczy. To więc dość droga metoda biorąc pod uwagę ceny ananasa w Polsce, niemniej jednak bardzo smaczna, więc może będziesz chciała ją wypróbować. Pamiętaj, że bromelainy nie znajdziesz już w wyciśniętym soku, ani w zapuszkowanym ananasie.

Naturalne sposoby na wywołanie porodu – naturalny poród

Najlepiej jest kiedy poród zaczyna się samoistnie, gdy dziecko i ty jesteście na to gotowi. Termin porodu wyznaczony na podstawie daty ostatniej miesiączki czy badania USG nie oznacza, że dokładnie w tym dniu maluch ma przyjść na świat. Możliwy i prawidłowy jest poród zarówno przed jak i po tym terminie. Więcej na ten temat możesz przeczytać w osobnych artykułach.

Aromaterapia. Można skorzystać z kąpieli w wannie, dodając do wody 4-6 kropli olejku lawendowego lub szałwiowego, rozpuszczonych w łyżce oleju z nasion winogron.

Jeśli otrzymasz jednak od lekarza położnika sygnał: „może pani już rodzić” – co oznacza, że jesteś już w odpowiednim tygodniu ciąży i w badaniu lekarz również potwierdził dziecka i twoją gotowość do porodu, można zastosować którąś z powyższych metod. Pamiętaj jednak, że nie wolno stosować wszystkich metod jednocześnie. Nie korzystaj z tych metod przed rozpoczęciem 37. tygodnia ciąży oraz wtedy, gdy masz jakiekolwiek problemy medyczne związane z ciążą. Najlepiej przed podjęciem próby wywoływania porodu porozmawiać o tym z położnikiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here