Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Alkohol a początek ciąży – czy odrobina alkoholu jest niebezpieczna?

Lifestyle Data publikacji - 17 kwietnia 2021 Autor - Redakcja przedporodem.pl
alkohol a początek ciąży


Początek ciąży bywa czasami w pierwszych chwilach niedostrzegalny, nawet przez samą kobietę. Z tego powodu zdarza się nie przestrzegać surowych zasad, które obowiązują w trakcie trwania ciąży i dopiero po jakimś czasie można zorientować się w zaistniałej sytuacji. Z drugiej strony bywają takie kobiety, które uważają, że odrobina alkoholu na początku ciąży nie spowoduje nic złego. Czy słusznie?

Alkohol a początek ciąży – jaka jest prawda?

Przyglądając się badaniom amerykańskich naukowców, okazuje się, że każdy kolejny tydzień, podczas którego kobieta spożywa alkohol w ciągu pierwszych od 5 do 10 tygodni ciąży, wiąże się ze wzrostem ryzyka poronienia o aż osiem procent. Spożywanie alkoholu znacząco wpływa na ryzyko poronienia, co udowodnili naukowcy i dowiedli, że taka korelacja pomiędzy piciem alkoholu, a poronieniem, istnieje i jest wysoce groźna.
Co jednak, jeśli kobieta była nieświadoma swojej ciąży? Warto pamiętać, że w pierwszych tygodniach płód jest bardzo wrażliwy na działanie takich szkodliwych czynników. Mimo wszystko, istnieje dobra wiadomość, która wiąże się z tym, że na tym wstępnym etapie rozwoju płodu uszkodzone komórki są zastępowane nowymi, dzięki czemu szkodliwe czynniki nie będą dostarczane do krwioobiegu dziecka.

Najpopularniejsze mity

Czy dosłownie jeden łyczek alkoholu w ciąży jest niegroźny? Jest to mit, który ze względu na swoją niefrasobliwość, może być groźny dla dziecka. W powszechnej świadomości nadal obecny jest stereotyp dotyczący znikomej szkodliwości, a nawet dobroczynnego wpływu, jaki niewielka ilość alkoholu ma na zdrowie ciężarnej kobiety i jej rozwijającego się dziecka. Należy pamiętać o opinii lekarzy, którzy wspominają, że nie ma czegoś takiego jak ,,bezpieczna” ilość alkoholu. Podczas ciąży nie powinno się pić alkoholu pod żadnym pozorem.

Kolejny mit dotyczy czerwonego wina, które podobno w trakcie picia ciąży może leczyć anemię. Oczywiście jest to bzdura, a alkohol wciąż wpływa negatywne na płód. W trakcie ciąży nie powinno słuchać się takich rad, a ginekologów, którzy odradzają wiary w takie przestarzałe mity.

Należy pamiętać, że każda ilość alkoholu w ciąży jest szkodliwa i nie powinno się tego bagatelizować. Alkohol nie powinien być spożywany pod jakąkolwiek postacią w trakcie trwania ciąży, nawet podczas samego początku. Mimo wszystko, nie oznacza to od razu niebezpiecznej sytuacji, jeśli kobieta nieświadoma swojej ciąży spożyła alkohol. Głównym problemem jest to, by w porę skończyć z piciem alkoholu i udać się na badania, które wykluczą uszkodzenie płodu.

Redakcja przedporodem.pl

Nasi redaktorzy na stronie Przedporodem.pl to zespół doświadczonych specjalistów z obszaru macierzyństwa, porodu, wychowania dziecka oraz innych istotnych tematów dla kobiet. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie zdrowia, opieki nad dzieckiem i rozwoju rodzinnego. Nasza pasja i zaangażowanie w przekazywanie rzetelnej wiedzy oraz wsparcia dla kobiet w okresie przedporodowym i macierzyństwa sprawia, że nasze artykuły są nie tylko wartościowe, ale także inspirujące i pomocne. Jesteśmy tutaj, aby dzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą, pomagając kobietom w przeżyciu tych wyjątkowych chwil w życiu z pełną pewnością i spokojem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?