Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Ćwiczenia na brzuch po cesarskm cięciu (cc) – kiedy można wykonywać

Lifestyle Data publikacji - 13 stycznia 2023 Autor - Redakcja przedporodem.pl
ćwiczenia na brzuch


Jeśli chcesz wrócić do ćwiczeń po porodzie, to jest kilka czynników do rozważenia. Ponieważ żaden poród nie jest taki sam, twój przypadek musi być oceniony zgodnie z unikalnymi potrzebami jakie posiadasz. Tutaj przyjrzymy się, jakie ćwiczenia mogą pomóc przyspieszyć powrót do zdrowia, a które lepiej odłożyć na jakiś czas.

Ćwiczenia na brzuch po cc — kiedy można je bezpiecznie wykonywać?

Jeśli miałaś poród przez cesarskie cięcie, poczekaj z rozpoczęciem ćwiczeń po ciąży do co najmniej sześciu tygodni. Przejście przez te tygodnie, zanim zaczniesz ćwiczyć jest kluczowe, dla pewności, że twój powrót do zdrowia przebiegnie bezproblemowo. Nawet osoby, które miały łagodne porody, muszą być ostrożne w ćwiczeniach po porodzie. Poród i cesarskie cięcie są traumatyczne dla organizmu, a nadmierny wysiłek może spowodować problemy. Jeśli chcesz rozruszać swoje ciało przed wizytą kontrolną w 4-6 tygodniu po porodzie, zacznij od łagodnej, mało inwazyjnej aktywności, takiej jak spacer. Kiedy lekarz wyrazi zgodę na ćwiczenia na brzuch po cc, możesz powoli wracać do regularnego treningu przez kilka tygodni lub miesięcy. Ćwiczenia po cesarskim cięciu mogą wyglądać zupełnie inaczej niż przed ciążą, ale jest to całkowicie w porządku.

Tylko delikatne ćwiczenia przez pierwsze tygodnie są wskazane

Ćwiczenia o dużej sile uderzenia, ćwiczenia tonizujące brzuch i pełne cardio nie są wskazane w ciągu pierwszych sześciu tygodni po porodzie przez cesarskie cięcie. Oto kilka rzeczy, które możesz robić, gdy tylko poczujesz się na siłach:

  1. Spacer — jak tylko będziesz mogła wstać z łóżka i poruszać się, odważ się wyjść z domu i pójść do parku. Prawdopodobnie poczujesz się wspaniale, gdy twoje ciało znów będzie się ruszać.
  2. Ćwiczenia dna miednicy — być może wykonywałaś ćwiczenia dna miednicy przez całą ciążę, w związku z czym wiesz, jak bardzo są one ważne. Jak tylko cewnik zostanie wyjęty przez lekarza, możesz wznowić wykonywanie ćwiczeń Kegla, by wzmocnić mięśnie dna miednicy, które podtrzymują twój pęcherz, jelita i macicę.
  3. Ćwicz dobrą postawę — ciąża, cesarskie cięcie i karmienie piersią mogą przyczynić się do złej postawy. Ćwicz siedzenie z wyprostowanymi plecami i cofniętymi ramionami. Pomoże Ci to wzmocnić mięśnie brzucha i wesprzeć plecy.

Oto kilka ćwiczeń, które możesz wykonywać, aby wzmocnić mięśnie brzucha, gdy tylko twój lekarz da ci zielone światło:

  • Przechylenia miednicy — jest to jedno z najbezpieczniejszych ćwiczeń, od których można zacząć, aby wzmocnić mięśnie ściany brzucha po porodzie. Połóż się na plecach na macie z kolanami zgiętymi pod kątem 90 stopni i stopami mocno osadzonymi na podłodze. Pochyl biodra w kierunku górnej części ciała i zaangażuj swój rdzeń, podnosząc tyłek około cala od podłogi. Utrzymaj pozycję przez kilka sekund, a następnie zwolnij. Powtórz 10 razy.
  • Zmodyfikowana lub pełna boczna deska — boczna deska angażuje twoje wewnętrzne mięśnie rdzenia. Zacznij od zmodyfikowanej pozycji side plank z ugiętymi kolanami na macie, podnosząc ciało do pozycji plank na boku.

Rehabilitacja blizny po CC Wrocław https://www.femiplace.com.pl/txt/praca-z-blizna-po-cesarskim-cieciu-jak-ja-pielegnowac to długi i żmudny proces, niemniej jednak pamiętaj, że jeżeli w odpowiedni sposób zadbasz o siebie, to wszystko jest możliwe.

Materiał zewnętrzny

Redakcja przedporodem.pl

Nasi redaktorzy na stronie Przedporodem.pl to zespół doświadczonych specjalistów z obszaru macierzyństwa, porodu, wychowania dziecka oraz innych istotnych tematów dla kobiet. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie zdrowia, opieki nad dzieckiem i rozwoju rodzinnego. Nasza pasja i zaangażowanie w przekazywanie rzetelnej wiedzy oraz wsparcia dla kobiet w okresie przedporodowym i macierzyństwa sprawia, że nasze artykuły są nie tylko wartościowe, ale także inspirujące i pomocne. Jesteśmy tutaj, aby dzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą, pomagając kobietom w przeżyciu tych wyjątkowych chwil w życiu z pełną pewnością i spokojem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?