Strach przed porodem jest absolutnie normalny. Doświadcza go każda kobieta, w mniejszym lub większym stopniu. Czasami ten strach jest na tyle silny, że kobieta nie jest w stanie urodzić dziecka naturalnie i potrzebne jest cesarskie cięcie.
Strach przed porodem
Ciąża i poród to dla wielu kobiet wielka niewiadoma. Kiedy kobieta jest w ciąży pierwszy raz, wszystko jest dla niej nowe. Nie ma pojęcia, jak wygląda szpitalny oddział, na którym będzie rodziła swoje dziecko. Tak zwana porodówka, czyli blok porodowy to miejsce owiane dużą tajemnicą, przecież osoby postronne nie mają tam dostępu. Porodówka jaka jest, wiedzą tylko lekarze, położne i kobiety, które już rodziły dziecko. Na pewno warto dołożyć wszelkich starań, aby urodzić malucha w szpitalu przyjaznym kobiecie. Na szczęście dzisiaj w Sieci znajduje się wiele rankingów i można przekonać się, bez większego trudu, które szpitale przestrzegają praw kobiet rodzących. Chodzi między innymi o respektowanie planu porodu. Jeżeli poród przebiega prawidłowo, a życiu i zdrowiu kobiety oraz malucha nic nie zagraża, to wszystkie życzenia kobiety z planu porodu powinny zostać uszanowane. Niestety, w praktyce bywa inaczej. Niektóre położne ciągle stosują rutynowe nacięcie krocza, które ma bardzo negatywny wpływ na organizm kobiety.
Udogodnienia dla kobiety rodzącej
Na niektórych oddziałach porodowych kobiety mogą doświadczyć wielu udogodnień, które mogą skrócić okres porodu i sprawić, że maluch szybciej przyjdzie na świat, a kobieta przejdzie przez cały proces porodu zdecydowanie łatwiej. Specjalne łóżka porodowe, metody łagodzenia bólu, o to wszystko warto zadbać wcześniej i zapytać, czy w wybranym szpitalu można z nich skorzystać. Każda kobieta może wybrać szpital do porodu i tylko w wyjątkowych okolicznościach może zdarzyć się, że urodzenie dziecka w tym szpitalu będzie niemożliwe. Tak zdarzy się tylko w sytuacji, kiedy na przykład sale porodowe będą przepełnione. Wtedy kobieta może być odesłana do innej placówki. Jednak w normalnych okolicznościach kobieta powinna zostać przyjęta do szpitala. Dlatego też wybór powinien być świadomy i dokonany odpowiednio wcześnie. Niektórzy radzą, aby w czasie ciąży chodzić na wizyty lekarskie do ginekologa z danego szpitala. Wtedy w razie jakichkolwiek problemów w czasie porodu taki lekarz zna już pacjentkę i może bardziej jej pomóc. Jak wygląda oddział ginekologiczno-położniczy? Warto dowiedzieć się tego wcześniej, na przykład porozmawiać z położną o swoich obawach.