Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Prawidłowe odciąganie pokarmu z piersi

Lifestyle Data publikacji - 5 kwietnia 2021 Autor - Redakcja przedporodem.pl
odciąganie pokarmu z piersi


Do odciągania pokarmu z piersi niezbędne jest użycie laktatora. Dostępne są różne rodzaje tego urządzenia, jednak najpopularniejszym jest laktator symultaniczny, który umożliwia jednoczesną stymulację piersi.

Rodzaje laktatorów

Takie rozwiązanie sprawia, że pokarm jest odciągany z obu piersi w tym samym czasie. Wystarczy tylko 10 minut stymulacji, żeby mleko zaczęło wypływać. Odciąganie pokarmu z piersi jest bardzo ważne i dlatego dobrze jest rozpocząć je jak najwcześniej. Pierwsze odciąganie powinno mieć miejsce już kilka godzin po porodzie. Ważną rolę odgrywa również personel medyczny, który musi zapewnić matce odpowiednie wsparcie.

Metody odciągania pokarmu

Dla noworodka bardzo ważna jest siara, która może być odciągnięta do małego naczynka przy użyciu strzykawki. Powinna być ona podana noworodkowi w jak najkrótszym czasie. Niektóre dzieci nie mogą ssać lub przebywać ze swoją mamą, dlatego bardzo ważny jest dla nich pokarm. Jego częste odciąganie ma duży wpływ na poziom prolaktyny w organizmie człowieka. Najlepsze efekty można uzyskać korzystając z laktatora, który jest wyposażony w tryb nieregularnego rytmu zassań. Bardzo dobrze imituje on zachowanie noworodka, który ssie piersi w rytmie nieregularnym i bardzo często. Takie odciąganie stosuje się do czasu uzyskania 50 ml na porcję, ponieważ później program pracy laktatora należy zmienić na dwufazowy, standardowy. Osoby, które nie posiadają takiego urządzenia mogą stosować odciąganie ręczne, jednak jest one znacznie mniej skuteczne. Dostępne są laktatory bateryjno-sieciowe oraz klasy szpitalnej, które mogą być stosowane w placówce, a później wypożyczone do domu. Oczywiście różnią się one między sobą skutecznością.

Regularne odciąganie

Najlepsze efekty można uzyskać stosując odciąganie 8 razy na dobę. Oczywiście mleko można odciągać rzadziej, ale wtedy wyniki mogą być gorsze. Istnieją także różne techniki odciągania. Najpopularniejsze z nich to symultaniczny oraz sekwencyjny. Sekwencyjny polega na odciąganiu mleka z obu piersi naprzemiennie. Jest to metoda, która pochłania więcej czasu i jest mniej skuteczna od techniki symultanicznej. Najważniejsza jest jednak obserwacja wypływu mleka. Osoby, które posiadają wprawę oraz doświadczenie mogą zmieniać piersi intuicyjnie, ponieważ ścisłe trzymanie się czasu nie jest niezbędne. Odciąganie należy wykonywać od razu po nakarmieniu dziecka. Dzieci wysysają około 2/3 zawartości piersi, dlatego należy je opróżniać do końca, ponieważ puste produkują nawet 6 razy więcej mleka niż piersi pełne. Jeżeli dziecko ma duże problemy ze ssaniem to karmienie piersią powinno być zamienione na odciąganie.

Redakcja przedporodem.pl

Nasi redaktorzy na stronie Przedporodem.pl to zespół doświadczonych specjalistów z obszaru macierzyństwa, porodu, wychowania dziecka oraz innych istotnych tematów dla kobiet. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie zdrowia, opieki nad dzieckiem i rozwoju rodzinnego. Nasza pasja i zaangażowanie w przekazywanie rzetelnej wiedzy oraz wsparcia dla kobiet w okresie przedporodowym i macierzyństwa sprawia, że nasze artykuły są nie tylko wartościowe, ale także inspirujące i pomocne. Jesteśmy tutaj, aby dzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą, pomagając kobietom w przeżyciu tych wyjątkowych chwil w życiu z pełną pewnością i spokojem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?