Wielu młodych rodziców nie wie jak prawidłowo pielęgnować pępek noworodka. To bardzo wrażliwe miejsce, o które należy odpowiednio zadbać, by szybko się zagoiło i odpowiednio zabliźniło. Jak pielęgnować pępek noworodka?
Odpowiednie pieluchy i odzież
Podstawą jest właściwe dobranie odzieży i pieluch malucha. Chodzi o to, by nie przylegały one zbyt blisko ciała na wysokości pępka. Jeśli będą one wywierały zbyt duży nacisk, to mogą one sprawiać maluchowi ból i równocześnie mogą podrażniać pępek. Noworodek, który będzie czuł ucisk w tym rejonie, może być płaczliwy i markotny.
Nie odrywaj
Noworodek po wyjściu ze szpitala z pewnością będzie jeszcze miał tzw. kikut pępowiny. Nie będzie on prezentował się zbyt ładnie. Z pewnością po kilku dniach będzie on dość wyschnięty i sczerniały. Nie należy jednak go odrywać. Zawsze powinno się poczekać aż on odpadnie całkowicie sam, bo tylko wtedy miejsce po pępowinie jest odpowiednio wygojone. Często kikut pępka odpada w sposób niezauważony np. podczas przewijania lub przebierania maluszka.
Podstawowa higiena
Pępek nie wymaga zbyt wiele uwagi, choć powinno się uważać, by go nie zamoczyć podczas kąpieli maluszka. Zmoczenie go nie jest dużym błędem, ale z pewnością wydłuży czas potrzebny do odpadnięcia kikuta. Warto jednak pamiętać, że przy kąpieli noworodka łatwo jest uniknąć zamoczenia kikuta, bo poziom wody zazwyczaj jest bardzo mały. Po kąpieli pępek koniecznie należy dokładnie i bardzo delikatnie wytrzeć. Najlepiej jest zrobić to przy pomocy miękkiego ręcznika. Wnętrze pępka wyciera się przy pomocy patyczka kosmetycznego. Dzięki temu można dokładnie dotrzeć we wszystkie zakamarki. Warto też zwrócić uwagę na to czy na waciku patyczka nie ma żadnych zabrudzeń. Może pojawić się na nim odrobina krwi lub nawet żółci. W takim wypadku powinno się spryskać pępek preparatem przeznaczonym do dezynfekcji skóry np. Octaniseptem. Następnie trzeba odczekać przynajmniej 30 sekund i wytrzeć pozostałość środka patyczkiem kosmetycznym.
Musi być sucho
Jeśli pogoda na to pozwala, to dobrze jest też wietrzyć pępek. Oznacza to po prostu takie dobranie odzieży malucha, by pępek miał dostęp do świeżego powietrza. Dzięki temu szybciej wyschnie i odpadnie. Jeśli nie ma możliwości dłuższego wietrzenia, warto pozostawić pępek na wierzchu podczas przewijania i przebierania malucha. Czynności te trwają wprawdzie tylko kilka minut, ale są tak często powtarzane w ciągu dnia, że uzbiera się z nich całkiem długie wietrzenie.