Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak postępować z odciągniętym pokarmem – przechowywanie, zamrażanie i odmrażanie

Lifestyle Data publikacji - 18 marca 2021 Autor - Redakcja przedporodem.pl
jak postępować z odciągniętym pokarmem


Wiele matek odciąga swoje mleko. Jest to bowiem najlepszy pokarm, jaki dziecko możne otrzymać podczas jej nieobecności. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, jak z takim pokarmem właściwie postępować. Mowa tu o jego przechowywaniu, zamrażaniu i odmrażaniu.

Przechowywanie mleka matki

Odciągnięte mleko matki to zawsze zdecydowanie lepszy pokarm dla dziecka niż mleczna mieszanka. Mleko przechowywane może być na różne sposoby. Może być przechowywane w temperaturze pokojowej, w lodówce bądź w zamrażalce. Pamiętać jednak trzeba, że im świeższy pokarm, tym lepiej. Dlatego ważne jest, aby pokarm był odciągany regularnie i przechowywany jak najkrócej. Im świeższe mleko, tym więcej właściwości antybakteryjnych posiada. Dodatkowo im świeższe mleko to więcej witamin, tłuszczu i przeciwutleniaczy. W zależności od tego, w jaki sposób mleko ma być przechowywane, warto wiedzieć jak postępować z odciągniętym pokarmem. Jeśli mleko ma być przechowywane w temperaturze pokojowej, to czas ten nie powinien być dłuższy niż 4 godziny. Jeśli pokarm przechowywany ma być w lodówce, to czas powinien wynosić max. 3 dni. Z kolei, jeśli odciągnięte mleko przechowywane ma być w zamrażalce, to okres ten wynosić może nie więcej niż 6 miesięcy.

Przechowywanie odciągniętego mleka w lodówce

Odciągnięty pokarm należy przechowywać w lodówce wedle kilku istotnych zasad. Mleko powinno znaleźć się w lodówce jak najszybciej po jego odciągnięciu. Oczywiście mleko musi być przechowywane w czystej butelce, która nie powinna zawierać materiałów BPA. Ważne jest także, aby butelka z pokarmem była przechowywana w najzimniejszej części lodówki. Nie powinna znajdować się np. na półce na drzwiach, ponieważ w tym miejscu może dochodzić do wahań temperatury.

Przechowywanie odciągniętego mleka w zamrażalce

Tak samo, jak w przypadku lodówki, tak do zamrażalki mleko trafić powinno jak najszybciej po odciągnięciu. Dobrze jest przechowywać mleko w zamrażalce w niewielkich butelkach. Ułatwi to późniejsze rozmrażanie. Pamiętać także trzeba, aby butelka napełniana była max. do 3/4 pojemności. Mleko bowiem w wyniku zamrożenia zwiększy swoją pojemność. W przypadku zamrażalki butelka z mlekiem także przechowywana powinna być w tylnej jej części.

Podawanie odciągniętego pokarmu dziecka

Przechowywane mleko ulega rozwarstwieniu. Dochodzi do oddzielenia się tłuszczu, który unosi się do góry. Dlatego ważne jest, aby mleko przed podaniem było właściwie przygotowane. Przede wszystkim należy delikatnie rozkołysać butelkę, aby warstwy się połączyły.

Redakcja przedporodem.pl

Nasi redaktorzy na stronie Przedporodem.pl to zespół doświadczonych specjalistów z obszaru macierzyństwa, porodu, wychowania dziecka oraz innych istotnych tematów dla kobiet. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie zdrowia, opieki nad dzieckiem i rozwoju rodzinnego. Nasza pasja i zaangażowanie w przekazywanie rzetelnej wiedzy oraz wsparcia dla kobiet w okresie przedporodowym i macierzyństwa sprawia, że nasze artykuły są nie tylko wartościowe, ale także inspirujące i pomocne. Jesteśmy tutaj, aby dzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą, pomagając kobietom w przeżyciu tych wyjątkowych chwil w życiu z pełną pewnością i spokojem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?