Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Bóle w czasie porodu

Lifestyle Data publikacji - 22 marca 2021 Autor - Redakcja przedporodem.pl
bóle w czasie porodu

Każda kobieta wie o tym, że w czasie porodu będzie musiała zmierzyć się z bólem. Dla niektórych kobiet ta wizja jest bardzo paraliżująca i przerażająca. Ucieczką przed bólem bywa wybór cesarskiego cięcia, ale po operacji także konieczne jest podawanie środków przeciwbólowych.

Bóle porodowe

Bóle w czasie porodu są nieodłącznie związane z całym tym procesem. Ból sygnalizuje, że poród się rozpoczął. Później skurcze stają się coraz silniejsze. Eksperci wskazują, że ból porodowy to najsilniejszy ból jakiego można doświadczyć. A jednak każdego dnia wiele kobiet doznaje tego bólu na oddziałach ginekologiczno-położniczych. Co więcej, część z tych kobiet decyduje się świadomie na kolejne dziecko. Czy to oznacza, że ból porodowy nie jest taki straszny? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Dzisiaj dużym ułatwieniem dla kobiet jest możliwość skorzystania ze znieczulenia. Jednak nie w każdym szpitalu jest to praktykowane. Trzeba wybrać odpowiednią placówkę, a dodatkowo na miejscu musi być anestezjolog, który poda środek znieczulający w odpowiednim momencie. Czasami okazuje się, że na podanie znieczulenia jest już za późno i kobieta musi urodzić bez niego. Czasem lekarz anestezjolog potrzebny jest przy innej operacji.

Metody łagodzenia bólu porodowego

Oprócz znieczulenia kobieta może spróbować innych metod łagodzenia bólu. Bardzo często w początkowym okresie porodu położna proponuje rodzącej kobiecie pójście pod prysznic. Ciepła woda potrafi wspaniale złagodzić bóle. Świetnym sposobem na zmniejszenie bólu porodowego jest także masaż, oczywiście musi być on wykonany w odpowiedni sposób. W szkole rodzenia kobieta może poznać różne sposoby jak sprawić, by ból w czasie porodu był bardziej znośny. Trzeba też pamiętać o tym, że każda osoba ma swój indywidualny próg bólu. Dla niektórych ból porodowy będzie całkowicie możliwy do zaakceptowania, a inne osoby będą wspominać go traumatycznie. Nie warto oceniać i osądzać odczuć innych osób. Na pewno kobieta w czasie porodu czuje się lepiej, kiedy ma przy sobie osobę, której może zaufać. Partner i wybrana, zaufana położna pomagają przetrwać ten okres. Może zdarzyć się taka sytuacja, że podane znieczulenie nie zadziała. Może też zdarzyć się, że na przykład kobieta nie zdąży na czas dojechać do szpitala, z różnych względów. Nie warto jednak tworzyć w głowie czarnych scenariuszy, a zamiast tego warto skupić się na prawidłowym przebiegu ciąży. Kobieta i jej partner mogą zrobić wiele, by jak najlepiej przeżyć poród, ale wszystkiego nie da się zaplanować i trzeba mieć tego świadomość.

sale zabaw

Redakcja przedporodem.pl

Nasi redaktorzy na stronie Przedporodem.pl to zespół doświadczonych specjalistów z obszaru macierzyństwa, porodu, wychowania dziecka oraz innych istotnych tematów dla kobiet. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie zdrowia, opieki nad dzieckiem i rozwoju rodzinnego. Nasza pasja i zaangażowanie w przekazywanie rzetelnej wiedzy oraz wsparcia dla kobiet w okresie przedporodowym i macierzyństwa sprawia, że nasze artykuły są nie tylko wartościowe, ale także inspirujące i pomocne. Jesteśmy tutaj, aby dzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą, pomagając kobietom w przeżyciu tych wyjątkowych chwil w życiu z pełną pewnością i spokojem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?