Zdecydowana większość porodów w Polsce odbywa się w szpitalu. Takie są rekomendacje lekarzy i położnych. Nie brakuje jednak kobiet, które decydują się na poród domowy. Co stoi za tą decyzją? Czy jest ona bezpieczna dla kobiety i dziecka?
Zakwalifikowanie kobiety do domowego porodu
Czy poród domowy jest bezpieczny? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, to w zasadzie nie ma się czego obawiać. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że poród jest sytuacją bardzo dynamiczną, wszystko może zmienić się w ciągu kilku sekund. U wielu kobiet początek porodu był bardzo dobry, wszystko przebiegało prawidłowo, a jednak sytuacja zmieniła się w jednej chwili. Pojawiła się konieczność wykonania cesarskiego cięcia, aby ratować życie matki i dziecka. Takie kobiety są bardzo zadowolone z faktu, że zdecydowały się na poród w szpitalu, a nie w domu, gdzie pomoc lekarska mogłaby nadejść zbyt późno. W Polsce nie jest dozwolony poród domowy bez asysty. Taki poród musi być nadzorowany przez położną. Wcześniej położna musi zakwalifikować kobietę do domowego porodu. Jeżeli pacjentka w czasie wywiadu medycznego ujawni swoje choroby przewlekłe oraz problemy w czasie ciąży to z pewnością położna nie zakwalifikuje jej do rozwiązania ciąży w domu i trzeba będzie pojechać do szpitala.
Poród w domu narodzin
Świetną alternatywą dla porodu domowego jest urodzenie dziecka w tak zwanym domu narodzin. Jest to miejsce, gdzie poród przebiega w sposób bardzo naturalny. Nie jest możliwe podanie znieczulenia. Kobieta ma szansę przeżyć ten czas w sposób bardzo intymny, tylko z wybraną osobą bądź samodzielnie. Położna jest obecna tylko wtedy, kiedy musi zbadać pacjentkę i monitorować jej stan. Tego typu miejsca są bardzo popularne na przykład w Wielkiej Brytanii. Oczywiście, jeśli zachodzi taka potrzeba, to kobieta przenoszona jest do szpitala i tam lekarze mają możliwość szybkiego udzielenia pomocy. Wydaje się więc, że poród w domu narodzin jest bardzo dobrym pomysłem dla wszystkich pań, które chciałyby rodzić w domu, ale mają zbyt duże obawy, ponieważ boją się komplikacji. Lekarze ginekolodzy są bardzo sceptycznie nastawieni do porodów domowych. Nic dziwnego, spotykają się oni w swojej pracy z bardzo trudnymi położniczymi przypadkami. Jednak poród w domu może być naprawdę piękny. Położna czuwa nad jego przebiegiem, a sama pacjentka zwykle jest zdeterminowana i potrafi zapanować nad sobą i swoim strachem. Coraz więcej kobiet myśli o porodzie we własnym domu i jest to naprawdę piękna perspektywa.