Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Czy należy się obawiać krwawienia z dziąseł w ciąży?

Lifestyle Data publikacji - 12 marca 2021 Autor - Redakcja przedporodem.pl
krwawienia z dziąseł w ciąży

Wiele kobiet w ciąży cierpi na krwawiące dziąsła. Samo krwawienie z dziąseł nie jest chorobą, a jedynie wczesnym, poważnym objawem uszkodzenia dziąseł, dlatego w takim przypadku, należy jak najszybciej skonsultować się z dentystą.
Jest to szczególnie ważne, gdy jesteś w ciąży. Jeśli leczenie zostanie zaniedbane, zapalenie dziąseł może się rozprzestrzenić i spowodować trwałe uszkodzenie zębów.

Czy to hormony powodują krwawienia z dziąseł w ciąży?

Zmiany hormonalne następują już w pierwszych tygodniach ciąży.
Ta burza hormonalna dotyczy całego organizmu przyszłej mamy, dotyka całe ciało, również dziąsła.
W trakcie ciąży wszystkie naczynia krwionośne się rozszerzają, aby móc transportować kontrolowaną ilość krwi. W rezultacie dziąsła są również bardziej ukrwione, a jednocześnie stają się „bardziej miękkie” i osadzają się na nich bakterie, które mogą powodować zapalenie dziąseł.

Co trzecia kobieta obawia się krwawienia z dziąseł w ciąży

Przeprowadzone badania wykazały, że prawie co trzecia kobieta w ciąży cierpi na zapalenie dziąseł. Pierwszą i często jedynym objawem są bolesne i krwawiące dziąsła. Może się to zdarzyć już w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Ból zwłaszcza podczas mycia zębów, albo nawet przy lekkim nacisku na dziąsła, może być nie do zniesienia.

Ryzyko zapalenia dziąseł wzrasta zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży. Jednak po porodzie ciążowe zapalenie dziąseł zwykle ustępuje.

Dentyści postrzegają palenie papierosów, stres i brak higieny jamy ustnej jako główne czynniki, ale niektóre kobiety mają również predyspozycje do ciążowego zapalenia dziąseł.

Czy krwawienia z dziąseł w ciąży mają wpływ na przedwczesny poród?

Kiedyś uważano, że zapalenie dziąseł może spowodować przedwczesny poród, a także, że istnieje zależność między krwawieniem z dziąseł a urodzeniową masą ciała.
Najnowsze badania podają w wątpliwość tę tezę i nie wykazują związku między ciążowym zapaleniem dziąseł a ryzykiem przedwczesnego porodu.

Dziąsła w ciąży

Higiena jamy ustnej to najlepszy sposób zapobiegania problemom z dziąsłami w czasie ciąży.
Regularne kontrole stomatologiczne w ciąży są obowiązkowe. Jeśli masz problemy z dziąsłami, powinnaś natychmiast udać się do dentysty.
Jeżeli zapalenie pozostanie nieleczone, pojawią się kieszonki dziąsłowe, które mogą wywołać szereg nieprzyjemnych dolegliwości.
W przypadku zapalenia przyzębia, dziąsła mogą się nawet cofnąć, a szyjki zębów odsłonić. W przypadku bólu w kontakcie z gorącym, słodkim, zimnym lub kwaśnym, konieczne jest leczenie. W dłuższej perspektywie zęby mogą się poluzować i trzeba je będzie usuwać.

sale zabaw

Redakcja przedporodem.pl

Nasi redaktorzy na stronie Przedporodem.pl to zespół doświadczonych specjalistów z obszaru macierzyństwa, porodu, wychowania dziecka oraz innych istotnych tematów dla kobiet. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie zdrowia, opieki nad dzieckiem i rozwoju rodzinnego. Nasza pasja i zaangażowanie w przekazywanie rzetelnej wiedzy oraz wsparcia dla kobiet w okresie przedporodowym i macierzyństwa sprawia, że nasze artykuły są nie tylko wartościowe, ale także inspirujące i pomocne. Jesteśmy tutaj, aby dzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą, pomagając kobietom w przeżyciu tych wyjątkowych chwil w życiu z pełną pewnością i spokojem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?