przedporodem.pl

przedporodem.pl – ciąża, parenting, dziecko

Zdrowie

Występowanie nadciśnienia tętniczego u dzieci

Nadciśnienie tętnicze krwi to coraz częstszy problem, który pojawia się zarówno u dzieci, jak i u młodzieży. Schorzenie tego rodzaju bardzo często utrzymuje się również w dorosłym życiu człowieka. Może również dawać groźne dla zdrowia powikłania. Warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny oraz objawy podwyższonego ciśnienia tętniczego we krwi dziecka, aby wiedzieć, jak najlepiej reagować w przypadku pojawienia się problemów tego rodzaju.

Przyczyny nadciśnienia u dzieci

Nadciśnienie, które występuje u dzieci może mieć dwojaki charakter, zarówno pierwotny, jak i wtórny. W przypadku nadciśnienia o charakterze pierwotnym nieznane są jego przyczyny. Natomiast nadciśnienie wtórne najczęściej u dzieci powodowane jest różnego rodzaju problemami z nerkami. Oprócz tego nadciśnienie mogą również powodować choroby tarczycy. Tego rodzaju schorzenie częściej występuje u dzieci z rodzin, w których występuje nadciśnienie lub nadwaga oraz otyłość.

Klasyfikacja nadciśnienia

U dzieci wartości ciśnienia tętniczego krwi są poddane specjalnej klasyfikacji. Wskazuje ona, które ciśnienie uznawane jest za prawidłowe, a które nie. Nadciśnienie w tym przypadku może występować w formie pierwszego lub drugiego stadium. Różnią się one wartościami związanymi z percentylami dla płci, wieku i wzrostu. Pomiędzy ciśnieniem prawidłowym a nadciśnieniem może wystąpić jedynie pięć mm Hg różnicy.

Objawy nadciśnienia u dzieci

Nadciśnienie u dzieci może dawać bardzo zróżnicowane objawy. Związane są one przede wszystkim z ogólnym funkcjonowaniem organizmu młodego człowieka, dlatego warto na nie zwrócić swoją szczególną uwagę. Wśród objawów, które mogą wskazywać na nadciśnienie tętnicze u dziecka można wskazać następujące:
– bóle i zawroty głowy,
– wymioty oraz nudności,
– brak apetytu,
– brak wzrostu masy ciała,
– zaburzenia świadomości,
– zaburzenia widzenia,
– niepokój oraz rozdrażnienie.

Diagnostyka nadciśnienia

Nadciśnienie u dzieci powinno być w odpowiedni sposób zdiagnozowane, aby możliwe było wdrożenie odpowiedniego leczenia. Przede wszystkim dziecko powinno mieć regularnie mierzone ciśnienie krwi, w szczególności podczas cyklicznych wizyt lekarskich. Dzięki temu będzie wiadomo, czy ciśnienie tętnicze krwi występuje w prawidłowych parametrach czy też nie. Jeśli u dziecka pojawi się nadciśnienie to jego leczenie powinno być prowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę, który zapewni nieustanną kontrolę efektów. Na pewno będzie to najlepsze możliwe rozwiązanie w tej przypadłości.

Leczenie nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze występujące u dziecka w niektórych przypadkach powinno być w odpowiedni sposób leczone. Nie każde nadciśnienie należy poddawać leczeniu. Wskazane jest to jedynie w przypadkach, gdy ciśnienie krwi jest bardzo wysokie i mogą pojawić się pewne powikłania ze strony innych narządów. Wśród nich można wymienić na przykład choroby nerek, ale także takie przypadłości jak cukrzyca czy też otyłość. Dlatego warto regularnie kontrolować stan naszego dziecka, aby móc zapobiec pojawieniu się różnego rodzaju problemów zdrowotnych.