Czy ciąża to choroba? W społeczeństwie zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy uważają, że ciąża to nie choroba, a kobieta w ciąży nie powinna być traktowana ulgowo.
Udogodnienia dla kobiet w ciąży
Wiele sklepów i innych placówek wprowadza udogodnienia dla kobiet w ciąży. Bardzo dobrym przykładem takiego specjalnego traktowania ciężarnych jest pierwszeństwo w kolejce do kasy. Dzięki temu kobieta nie musi długo czekać, tylko zostaje obsłużona poza kolejnością. Oczywiście są tacy klienci, którym taka zasada się nie podoba. Nie mają jednak wyboru. Są to odgórnie narzucone przez placówkę zasady. Z pewnością takie miejsca są doceniane przez kobiety w ciąży. Mogą one bez obaw przyjść tam na zakupy. Często można spotkać się z takimi regułami w punktach pobrań krwi. Kobiety w ciąży często muszą wykonywać badania, a oczekiwanie na swoją kolej, wśród innych ludzi, mogłoby być dla nich bardzo kłopotliwe.
Trudności w codziennym życiu
Czy ciąża to choroba? Jeśli chodzi o ciążę, która przebiega całkowicie prawidłowo, to nie można tak powiedzieć. Na pewno jednak kobieta w ciąży ma prawo czuć się źle. Szczególnie podczas pierwszego trymestru wiele pań cierpi na nudności i wymioty, a także ogromne osłabienie. W tym stanie trudno jeździć komunikacją miejską, chodzić do pracy i wykonywać codzienne obowiązki. Stojąc w kolejce takiej kobiecie może zrobić się duszno, może nawet zasłabnąć, zemdleć. Nie warto ryzykować i coraz więcej placówek zdaje sobie z tego sprawę, oferując takim kobietom pierwszeństwo w kolejce. W ostatnim trymestrze przeszkadza ogromny brzuch. Trudno zawiązać sznurówki albo schylić się po coś, co upadło na podłogę.
Zwolnienie lekarskie
Kontrowersje wzbudzają zwolnienia lekarskie kobiet w ciąży, jeśli nie są one związane z tym, że ciąża jest zagrożona. Samo zobaczenie dwóch kresek na teście nie powinno, w opinii społeczeństwa, uprawniać ciężarnej kobiety do wzięcia zwolnienia lekarskiego. Tymczasem sami lekarze ginekolodzy zachęcają do takiego zachowania. Ostatecznie to lekarz decyduje o wypisaniu zwolnienia, zatem ponosi on odpowiedzialność za decyzję. Czasami kobiety nieco koloryzującą, mówiąc o swoich dolegliwościach w gabinecie lekarskim. Trudno stwierdzić, czy faktycznie występują bóle brzucha i inne niepokojące symptomy. Nawet jeżeli kobieta symuluje, to ma prawo troszczyć się o swoje nienarodzone dziecko. Każda ciąża jest inna i każda kobieta inaczej ją przechodzi. Warto okazać zrozumienie, cierpliwość i empatię w stosunku do kobiety z rosnącym brzuszkiem.