Wiele kobiet w ciąży cierpi na krwawiące dziąsła. Samo krwawienie z dziąseł nie jest chorobą, a jedynie wczesnym, poważnym objawem uszkodzenia dziąseł, dlatego w takim przypadku, należy jak najszybciej skonsultować się z dentystą.
Jest to szczególnie ważne, gdy jesteś w ciąży. Jeśli leczenie zostanie zaniedbane, zapalenie dziąseł może się rozprzestrzenić i spowodować trwałe uszkodzenie zębów.
Czy to hormony powodują krwawienia z dziąseł w ciąży?
Zmiany hormonalne następują już w pierwszych tygodniach ciąży.
Ta burza hormonalna dotyczy całego organizmu przyszłej mamy, dotyka całe ciało, również dziąsła.
W trakcie ciąży wszystkie naczynia krwionośne się rozszerzają, aby móc transportować kontrolowaną ilość krwi. W rezultacie dziąsła są również bardziej ukrwione, a jednocześnie stają się „bardziej miękkie” i osadzają się na nich bakterie, które mogą powodować zapalenie dziąseł.
Co trzecia kobieta obawia się krwawienia z dziąseł w ciąży
Przeprowadzone badania wykazały, że prawie co trzecia kobieta w ciąży cierpi na zapalenie dziąseł. Pierwszą i często jedynym objawem są bolesne i krwawiące dziąsła. Może się to zdarzyć już w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Ból zwłaszcza podczas mycia zębów, albo nawet przy lekkim nacisku na dziąsła, może być nie do zniesienia.
Ryzyko zapalenia dziąseł wzrasta zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży. Jednak po porodzie ciążowe zapalenie dziąseł zwykle ustępuje.
Dentyści postrzegają palenie papierosów, stres i brak higieny jamy ustnej jako główne czynniki, ale niektóre kobiety mają również predyspozycje do ciążowego zapalenia dziąseł.
Czy krwawienia z dziąseł w ciąży mają wpływ na przedwczesny poród?
Kiedyś uważano, że zapalenie dziąseł może spowodować przedwczesny poród, a także, że istnieje zależność między krwawieniem z dziąseł a urodzeniową masą ciała.
Najnowsze badania podają w wątpliwość tę tezę i nie wykazują związku między ciążowym zapaleniem dziąseł a ryzykiem przedwczesnego porodu.
Dziąsła w ciąży
Higiena jamy ustnej to najlepszy sposób zapobiegania problemom z dziąsłami w czasie ciąży.
Regularne kontrole stomatologiczne w ciąży są obowiązkowe. Jeśli masz problemy z dziąsłami, powinnaś natychmiast udać się do dentysty.
Jeżeli zapalenie pozostanie nieleczone, pojawią się kieszonki dziąsłowe, które mogą wywołać szereg nieprzyjemnych dolegliwości.
W przypadku zapalenia przyzębia, dziąsła mogą się nawet cofnąć, a szyjki zębów odsłonić. W przypadku bólu w kontakcie z gorącym, słodkim, zimnym lub kwaśnym, konieczne jest leczenie. W dłuższej perspektywie zęby mogą się poluzować i trzeba je będzie usuwać.