Czy poród domowy jest bezpieczny?

0
19

Porody domowe jeszcze do niedawna obywały się w swoistym podziemiu. Nie pozostawały wprawdzie sprzeczności z prawem, ale zarówno kobiety rodzące, jak i położne przyjmujące takie porody były napiętnowane.

Czy poród domowy jest bezpieczny

Jeśli okazało się, że w czasie takiego porodu konieczne jest przewiezienie rodzącej do szpitala (co zawsze bierze się pod uwagę planując domowe narodziny), musiała się ona niejednokrotnie liczyć z kąśliwymi uwagami personelu medycznego pod jej adresem oraz uwagami dotyczącymi pracy położnej, która jej podczas porodu asystowała. Także duża część otoczenia traktowała taką kobietę jako nawiedzoną, a położną przyjmującą porody domowe jako szrlatankę.

Od niemal dwóch lat, gdy w nowych standardach opieki okołoporodowej znalazł się zapis, że kobieta ma prawo dokonać wyboru miejsca porodu i nie musi to wcale być szpital, status porodu domowego się zmienił. Można o nim mówić bardziej otwarcie, mówi się więcej i częściej podkreśla się jego zalety, a nie tylko straszy.

Nie dla wszystkich

Oczywiście, że poród domowy nie jest opcją dla każdej kobiety. Większość ciężarnych nie wyobraża sobie narodzin w innym miejscu niż szpital.  Jest to zupełnie zrozumiałe, jeśli przyszła mama uważa, że bezpieczniej jest rodzić na oddziale porodowym (jakikolwiek by on nie był), gdy w pobliżu jest „odpowiedni sprzęt medyczny”.

Tylko nieliczne kobiety wybierają dom jako miejsce narodzin dziecka, czując, że to dla nich najbezpieczniejsze miejsce. Może grupa ta byłaby znacznie większa, jednak presja otoczenia (rodzina, lekarz) na to, by poród odbywał się w szpitalu, jest bardzo silna. Przeważa bowiem pogląd, że poród w domu jest mniej bezpieczny niż poród szpitalny. Myślę, że w dużej mierze jest on oparty na stereotypie, że do tego, by poród zakończył się pozytywnie niezbędna jest obecność zespoły specjalistów oraz odpowiedniego sprzętu. Tymczasem, gdy zajrzymy do badań, które przeprowadzono na temat porodu domowego, okazuje się, że liczby mówią coś innego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here