Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Czy gorączka u małego dziecka to zawsze powód do niepokoju?

Lifestyle Data publikacji - 11 kwietnia 2021 Autor - Redakcja przedporodem.pl
gorączka u małego dziecka


Zdrowe dzieci mają temperaturę ciała między 36,5 a 37,5 stopni Celsjusza. Kiedy temperatura wynosi powyżej 38,5 stopni, lekarze mówią wtedy o gorączce u dzieci. Dziecko ma wysoką gorączkę od 39 stopni Celsjusza. Powyżej 41,5 stopnia to stan zagrażający życiu, ponieważ białka w organizmie ulegają zniszczeniu. Jak sobie radzić w takich sytuacjach?

Gorączka u małego dziecka

Niemniej gorączka nie jest chorobą, tylko reakcją ochronną. Wraz ze wzrostem temperatury organizm mobilizuje swoje mechanizmy obronne do walki z niechcianymi patogenami. Bakterie i wirusy nie lubią wysokich temperatur ciała, nie mogą się wtedy łatwo rozmnażać.

Gorączkę u dzieci można rozpoznać po tym, że ich twarz jest gorąca i czerwona, ale jednocześnie reszta ciała jest blada i chłodna. Niektóre dzieci wydają się nieobecne i senne, podczas gdy inne stają się marudne lub niechętne do jedzenia.

Jak mierzy się gorączkę?

Istnieje kilka metod mierzenia gorączki. Pomiary pod pachą lub w uchu dają mniej dokładne wartości, tzn., wartości o około 0,5 stopnia niższe od rzeczywistej temperatury ciała. Dzieje się tak, ponieważ naturalna ochrona skóry przed ciepłem nieco fałszuje pomiar. Dokładniej będzie mierzyć temperaturę w buzi lub – jeszcze lepiej – w odbycie.

Kiedy i dlaczego należy leczyć gorączkę?

Ponieważ gorączka jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu, nie trzeba od razu jej przeciwdziałać.

Gorączkę u dzieci należy leczyć środkami przeciwgorączkowymi od temperatury powyżej 39 stopni Celsjusza oraz w wyjątkowych przypadkach, na przykład, kiedy dziecko cierpi i jest bardzo wyczerpane.

Aktywne składniki, takie jak paracetamol i ibuprofen są dobrze tolerowane przez maluchy. Są również dostępne w postaci czopków i syropów odpowiednich dla dzieci.
Niektórzy rodzice wolą jednak używać domowych sposobów.

Niemowlęta, które mają wysoką temperaturę, są zazwyczaj zmęczone, wyczerpane i ogólnie źle się czują. Po środkach obniżających gorączkę zwykle czują się znacznie lepiej. Ponadto u małych dzieci istnieje ryzyko drgawek gorączkowych, dlatego zaleca się wczesne obniżenie gorączki, szczególnie u dzieci z grup ryzyka.

W przypadku dziecka poniżej trzeciego miesiąca życia rodzice powinni skonsultować się z lekarzem, gdy temperatura osiąga 38 stopni Celsjusza.

Gorączka u małego dziecka – jak ją obniżyć?

Gorączkę można zmniejszyć na dwa sposoby – stosując środki niefarmakologiczne i leki przeciwgorączkowe.

Środki nielekowe:

Dzieci z gorączką nie powinny być przykryte ani zbyt ciepło ubrane. Odpowiednie jest cienkie ubranie, takie jak lekka koszulka i prześcieradło do przykrycia.
Można też zastosować okłady na nogi. W tym celu należy zmoczyć bawełniane ręczniki, delikatnie je wykręcić i owinąć wokół łydek. Temperatura wody powinna mieć około 20 stopni, czyli mniej niż temperatura ciała dziecka. Odparowanie wody zapewnia chłodzenie i zwiększone odprowadzanie ciepła.
Dziecko powinno dużo i często pić (najlepiej wodę albo sok) i odpoczywać.
Jeżeli maluch nie ma apetytu, nie należy go zmuszać do jedzenia.

Leczenie lekami:

Leki przeciwgorączkowe dla dzieci są dostępne w postaci soku, czopków, kropli i tabletek. W większości przypadków mają również działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Redakcja przedporodem.pl

Nasi redaktorzy na stronie Przedporodem.pl to zespół doświadczonych specjalistów z obszaru macierzyństwa, porodu, wychowania dziecka oraz innych istotnych tematów dla kobiet. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie zdrowia, opieki nad dzieckiem i rozwoju rodzinnego. Nasza pasja i zaangażowanie w przekazywanie rzetelnej wiedzy oraz wsparcia dla kobiet w okresie przedporodowym i macierzyństwa sprawia, że nasze artykuły są nie tylko wartościowe, ale także inspirujące i pomocne. Jesteśmy tutaj, aby dzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą, pomagając kobietom w przeżyciu tych wyjątkowych chwil w życiu z pełną pewnością i spokojem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?