przedporodem.pl

przedporodem.pl – ciąża, parenting, dziecko

kontakt z dzieckiem po porodzie
Lifestyle

Jak wygląda kontakt z dzieckiem po porodzie?

Narodziny własnego dziecka to bez wątpienia jeden z najbardziej emocjonujących momentów w życiu każdego człowieka. Dla kobiety jest to wyjątkowe przeżycie, bo przez dziewięć miesięcy nosi dziecko pod sercem, a następnie angażując w poród mnóstwo siły i samozaparcia, wydaje je na świat. Kontakt z dzieckiem po porodzie to zatem pierwszy moment, by być blisko swojego maluszka, przytulając się z nim skóra do skóry.

Jak wygląda kontakt z dzieckiem po porodzie?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, sam poród również przebiega bez komplikacji, tuż po porodzie kobieta może mieć kontakt ciało do ciała ze swoim dzieckiem. Oznacza to, że po wyjęciu maluszka z brzucha, położna praktycznie od razu kładzie je na piersiach i brzuchu mamy. Gdy pępowina przestanie tętnić, dyskretnie jest odcinana. Ten moment to coś niesamowitego. Wtedy po raz pierwszy widzi się swoje dziecko. Zwykle trudno opanować łzy wzruszenia.

Dlaczego kontakt skóra do skóry po porodzie jest tak ważny?

Ten rodzaj kontaktu jest niezwykle ważny dla każdej ze stron, zarówno dla mamy, jak i dla dzidziusia. Dla kobiety to największe wynagrodzenie, prezent za trud związany z ciążą oraz porodem. Dla dziecka to natomiast najlepszy sposób na ukojenie ogromnego stresu, jakim jest po prostu opuszczenie bezpiecznego łona mamy. Dzidziuś rozpoznaje swoją mamę po głosie, biciu serca. Gdy leży na jej ciele, może uspokoić się. To właśnie wtedy najczęściej dokonywana jest ocena stanu dziecka, przyznawane są punkty w skali Apgar.

Kontakt po porodzie w przypadku komplikacji okołoporodowych

Jeżeli w czasie porodu miały miejsce jakiekolwiek komplikacje, kontakt skóra do skóry może być opóźniony. Nie oznacza to, że mama nie będzie mogła przytulić swojego dziecka. Trzeba jednak nastawić się na to, że może to mieć miejsce dopiero po jakimś czasie. Jeśli cokolwiek będzie wzbudzały niepokój w stanie dziecka, maluszkiem będzie musiał zająć się lekarz neonatolog. Przypadku, gdy w złym stanie po porodzie jest mama, kangurować dziecko może tata. Kangurowanie to właśnie inna nazwa kontaktu skóra do skóry. To również wspaniała opcja, bo chociaż maluszek nie jest z mamą, jest z drugim bliskim opiekunem. Dla taty to również ogromne przeżycie. Większości szpitali bardzo przestrzega wszelkich zasad dotyczących kangurowania. Gdy idzie się na tak zwaną porodówkę, zwyczajnie jednak warto znać swoje prawa. Właśnie kangurowanie jest tym prawem. Kontakt skóra do skóry to coś, czego nie można odebrać kobiecie i dziecku, jeśli wszystko w czasie porodu przebiegało prawidłowo. To wyjątkowe chwile, do których mają oni prawo.