Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Poznaj najciekawsze zabawki terapeutyczne do domu

Dziecko Data publikacji - 8 września 2022 Autor - Redakcja przedporodem.pl
zabawki terapeutyczne do domu


Każde dziecko niezależnie od wieku potrzebuje naprawdę wielu bodźców do prawidłowego rozwoju. Z tego względu warto zainwestować w zabawki terapeutyczne, które są niezbędne do stymulacji koordynacji ruchowej oraz rozwoju mózgu. Wykorzystując produkty tego typu sprawdzisz też, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Sprawdź, jakie zabawki do terapii sprawdzają się najlepiej i gdzie ich szukać.

Zabawki terapeutyczne do nauki – najważniejsze informacje

Zabawki dla najmłodszych osób występują w różnych formach. Na szczególną uwagę zasługują jednak te terapeutyczne, które wspomagają rozwój np. dzieci autystycznych, ale nie tylko. Pamiętaj, że najlepsze zabawki do terapii to takie, które nie mają małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć. Kreatywne zabawki tego typu pozwalają na rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, kreatywnego myślenia oraz rozwój wyobraźni już u dzieci w wieku do 3 lat. 

Można śmiało powiedzieć, że zabawki terapeutyczne do nauki mogą przybierać formę tych sensorycznych, manualnych oraz edukacyjnych. Takie zabawki dają dziecku możliwość samodzielnego manipulowania elementami, co uczy je logicznego myślenia oraz poprawia sprawność manualną. W niektórych przypadkach zabawki terapeutyczne umożliwiają poprawę komunikacji z dzieckiem.

Zabawki terapeutyczne – co warto kupić i dlaczego?

Chcesz wiedzieć, jakie zabawki do terapii warto kupić? To przede wszystkim takie produkty, jak:

 • labirynt magnetyczny z kolorowymi elementami,
 • drewniane klocki,
 • klocki do sortowania kształtów,
 • plastikowa żywność do krojenia na rzepy,
 • puzzle warstwowe,
 • sznurowane guziki,
 • panele ścienne sensoryczne,
 • piłki sensoryczne,
 • książeczki z odgłosami zwierząt.

To tylko kilka najpopularniejszych propozycji zabawek dla dzieci do terapii, które sprawdzają się na co dzień i są polecane przez specjalistów. Koszt zakupu poszczególnych zabawek mieści się w granicy 100 złotych. To niewielki wydatek biorąc pod uwagę fakt, iż możesz skutecznie wspomóc rozwój swojego dziecka już od najmłodszych lat jego życia.

Jak wybrać idealne zabawki terapeutyczne dla najmłodszych dzieci?

Zabawki terapeutyczne mogą być wykorzystywane zarówno przez rodziców, jak i specjalistów w ośrodkach pracy z dziećmi. Wybierając zabawki dla dziecka – zarówno te terapeutyczne, jak i jakiekolwiek inne, weź pod uwagę takie kwestie, jak:

 • bezpieczeństwo dziecka,
 • przeznaczenie zabawki (odnośnie wieku malucha),
 • materiał wykonania,
 • sposób użycia.

Uwzględniając powyższe aspekty na pewno dokonasz właściwego wyboru. Na rynku dostępne są różne zabawki do terapii, które oddziałują na słuch, wzrok oraz dotyk dziecka. Najlepiej zaopatrz się w kilka różnych zabawek, którymi dziecko będzie bawić się naprzemiennie. Dzięki temu maluch rozwinie wszystkie swoje umiejętności prawidłowo nawet w pierwszych tygodniach swojego życia. Uwaga! Zabawki terapeutyczne nie powinny być nigdy zbyt hałaśliwe oraz posiadać ostrych elementów – to zawsze ryzyko, że dziecko zrobi sobie krzywdę lub po prostu się przestraszy.

Redakcja przedporodem.pl

Nasi redaktorzy na stronie Przedporodem.pl to zespół doświadczonych specjalistów z obszaru macierzyństwa, porodu, wychowania dziecka oraz innych istotnych tematów dla kobiet. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie zdrowia, opieki nad dzieckiem i rozwoju rodzinnego. Nasza pasja i zaangażowanie w przekazywanie rzetelnej wiedzy oraz wsparcia dla kobiet w okresie przedporodowym i macierzyństwa sprawia, że nasze artykuły są nie tylko wartościowe, ale także inspirujące i pomocne. Jesteśmy tutaj, aby dzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą, pomagając kobietom w przeżyciu tych wyjątkowych chwil w życiu z pełną pewnością i spokojem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?