Kobiety w ciąży bardzo często zastanawiają się, czy picie kawy w ciąży nie zaszkodzi ich dziecku. Lekarze w tej kwestii są jednak zgodni i ostrzegają, że zbyt duże ilości wypitej dziennie kawy mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu dziecka.
Jak działa kawa na organizm ciężarnej kobiety i rozwijającego się dziecka?
U kobiet w ciąży kofeina zawarta w kawie utrzymuje się znacznie dłużej z uwagi na spowolniony metabolizm. Kofeina przenika przez łożysko do płodu, dlatego może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla dziecka.
Umiarkowane spożycie kofeiny jest całkowicie bezpieczne zarówno dla rozwijającego się w łonie dziecka, jak i dla jego matki. Natomiast większa ilość kofeiny może prowadzić do:
– poronienia
– niskiej masy ciała dziecka
– przedwczesnego porodu
– podrażnienia żołądka
– zwiększenia ciśnienia tętniczego
– mdłości
– wypłukania z organizmu magnezu oraz wapnia
Zbyt częste picie kawy może również prowadzić do problemów z wchłanianiem żelaza, które jest bardzo istotne w przypadku kobiet ciężarnych.
Czym można zastąpić kawę podczas ciąży?
Kobiety w ciąży mogą zastąpić kawę np. mocną herbatą lub kawą zbożową. Jeżeli jednak musimy napić się normalnej kawy, należy przygotować ją tylko z jednej łyżeczki i najlepiej dodać odrobinę mleka, żeby zrobiła się bardziej delikatna.
Jaka jest bezpieczna dawka kofeiny w ciągu dnia – zawartość kofeiny w wybranych rodzajach kawy
Bezpieczna dawka kofeiny to ok.250 mg na dobę, pijąc kawę słabą, możemy w ciągu dnia spożyć ok.3 filiżanek. Kobietom w ciąży poleca się szczególnie picie kawy świeżo mielonej z ekspresu, ponieważ zawartość kofeiny w jednej szklance szacuje się na ok.70 mg, natomiast kawa rozpuszczalna zawiera już ponad 100 mg kofeiny. Do innych napojów, które posiadają dużą zawartość kofeiny i nie są polecane kobietom w ciąży, zaliczyć możemy:
– cappuccino, duża szklanka zawiera ok.150 mg kofeiny
– kawę parzoną, filiżanka zawiera, aż 200 mg kofeiny
– coca-cola, szklanka tego napoju zawiera 35 mg kofeiny
– napoje energetyczne, w zależności od rodzaju zawierają ok. 80 mg kofeiny
– czarna herbata, jedna szklanka zawiera ok. 45 mg kofeiny
Pijąc w ciągu dnia napoje nie zdajemy sobie sprawy ile tak naprawdę kofeiny dostarczamy do naszego organizmu. Dla przykładu spożycie przez kobietę w ciąży dwóch herbat i dwóch filiżanek kawy daje ok.130 mg, czyli praktycznie końcową normę dobową. Dlatego tak ważne jest podczas ciąży, aby zwracać uwagę na to, co i w jakich ilościach pijemy.
Kobiety w ciąży oprócz zmniejszenia ilości spożywanej kofeiny powinny również zadbać o odpowiednie nawodnienie i dostarczanie do organizmu wszystkich niezbędnych pierwiastków mineralnych i witamin, aby dziecko mogło się w prawidłowy sposób rozwijać.