Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Wypadanie włosów po porodzie – czy można temu zaradzić

Lifestyle Data publikacji - 7 kwietnia 2021 Autor - Redakcja przedporodem.pl
wypadanie włosów po porodzie

Ciąża to taki czas w życiu kobiety, kiedy często kwitnie. Jej uroda jest wyjątkowa, skóra i włosy emanują blaskiem i siłą. Niestety niejednokrotnie zdarza się tak, że po porodzie, w czasie połogu i po nim, coś niepokojącego zaczyna dziać się z cerą i włosami. Te ostatnie dosłownie lecą garściami, wprawiając w trwogę świeżo upieczoną mamę. Czy można coś z tym zrobić? Jak zahamować wypadanie włosów po porodzie? Poniżej kilka podpowiedzi dla kobiet, które są w tak trudnym momencie.

Dlaczego włosy wypadają po porodzie?

Kluczowe pytanie brzmi, dlaczego włosy w ogóle wypadają po porodzie? Warto wiedzieć o tym, że jest to zupełnie naturalnym procesem fizjologicznym. Nie trzeba się nim szczególnie mocno martwić, aczkolwiek bez wątpienia duża utrata włosów i pojawiające się zakola czy przerzedzenia mogą trochę stresować. Przez kilka miesięcy ciąży wypadanie włosów jest całkowicie zahamowane przez hormony. Mimo to włosy starzeją się, a niektóre z nich są martwe. Tylko nie wypadają. Więc całe zmasowane wypadanie zaczyna się po porodzie, a tak naprawdę dopiero po połogu. To właśnie wtedy wypadają wszystkie włosy, które nie wypadły przez 9 miesięcy ciąży.

Jak wzmocnić włosy po porodzie?

Czas po porodzie to okres, kiedy kobieta ma sporo stresu. Często mało śpi, jej dieta jest też uboga, ponieważ nie ma czasu, by o siebie zadbać. To może być dodatkowym problemem, który potęguje wypadanie włosów. Trzeba sobie to uświadomić już na początku swojej przygody z macierzyństwem i po prostu od razu zacząć suplementować odpowiednie składniki, które wzmacniają skórę, włosy i paznokcie. Na to nigdy nie jest za wcześnie. Oczywiście istotne jest, by skonsultować się z lekarzem, ponieważ nie wszystkie preparaty mogą być przyjmowane przez kobiety karmiące piersią. Suplementy jedynie wspierają dietę. Tak naprawdę najważniejsze jest jednak to, co jemy. Warto pomyśleć o swoim odżywianiu jako o sposobie wzmacnianie organizmu. Jeśli nie do końca wiadomo, jakie dania i produkty spożywać, można skonsultować się z dietetykiem klinicznym, prosząc o dietę wzmacniające organizm, skórę, włosy i paznokcie.

Czy ścinać włosy po porodzie?

Obiegowo mówi się, że gdy zetnie się włosy, to będą mocniejsze. Niektórzy sądzą, że w ten sposób można też zahamować ich wypadanie. Niestety nie jest to do końca prawdą. Samo podcięcie włosów nie zahamuje wypadania. Zmiana fryzury na krótszą może jednak sprawić, że włosy będą rzadziej związane gumką. Gumki niszczą włosy, mocne wiązanie włosów za ich pomocą może spowodować osłabienie krążenia w obrębie cebulek, przez co do włosów dostarczanych jest mniej substancji odżywczych. Patrząc na to w ten sposób, skrócenie fryzury rzeczywiście może trochę pomóc.

sale zabaw

Redakcja przedporodem.pl

Nasi redaktorzy na stronie Przedporodem.pl to zespół doświadczonych specjalistów z obszaru macierzyństwa, porodu, wychowania dziecka oraz innych istotnych tematów dla kobiet. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie zdrowia, opieki nad dzieckiem i rozwoju rodzinnego. Nasza pasja i zaangażowanie w przekazywanie rzetelnej wiedzy oraz wsparcia dla kobiet w okresie przedporodowym i macierzyństwa sprawia, że nasze artykuły są nie tylko wartościowe, ale także inspirujące i pomocne. Jesteśmy tutaj, aby dzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą, pomagając kobietom w przeżyciu tych wyjątkowych chwil w życiu z pełną pewnością i spokojem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?