Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Ruchy płodu – co warto wiedzieć na ten temat?

Lifestyle Data publikacji - 4 marca 2021 Autor - Redakcja przedporodem.pl
ruchy płodu


Chyba każda kobieta oczekująca dziecka czeka na ten moment, gdy poczuje pierwsze ruchy płodu. To tak bardzo emocjonujący czas dla ciężarnej. Kiedy się one pojawiają? Dlaczego należy je obserwować? W jaki sposób można zmobilizować rozwijającego się w łonie maluszka do większej aktywności? Poniżej zdradzamy wszystko co warto wiedzieć, na temat ruchów płodu.

Ruchy płodu

Kiedy pojawiają się ruchy dziecka? Zwykle około 18 tygodnia życia, jednak trzeba pamiętać o tym, że w pierwszej ciąży kobieta może nie zdawać sobie z nich sprawy. Dlatego też bardziej prawdopodobne jest, że ruchy dziecka poczuje się około 20 tygodnia. Są one wyczuwalne wcześniej, ale jednak to ledwie muśnięcia, które dla wielu kobiet są odbierane bardziej jako wrażenia płynące z układu pokarmowego. Gdy jednak maluszek jest już większy, jego ruchy stają się bardziej zdecydowane, silniejsze. To może jeszcze nie kopnięcia, które są silne około 30 tygodnia ciąży, ale taki dotyk rozpozna nawet pierwszorazowa mama.

Co powinno niepokoić, jeżeli chodzi o ruchy płodu?

Na początku ruchy dziecka są delikatne i subtelne, tak jak wspominano już wcześniej, mało wyczuwalne. Później jednak stają się silne. Można obserwować je nawet wtedy, gdy leży się na plecach. Brzuch cały rusza się i faluje. Jest to wyjątkowe przeżycie dla każdej z kobiet. Gdy dotyka się brzucha, przez powłoki skórne można czasami poczuć nawet poszczególne części ciałka swojego dziecka. W ten sposób nawiązuje się tak ważny kontakt prenatalny. Jeśli około 30 tygodnia ciąży ruchy dziecka są bardzo nieduże, można zjeść coś słodkiego. Dawka glukozy podziała pobudzająco na dziecko. Trzeba zdawać sobie oczywiście sprawę również z dobowej aktywności swojego malucha rozwijającego się w brzuchu. Dzieci śpią w łonie mamy, dlatego też wtedy nie są aktywne. Gdy się obudzą, ruszają się. Gdy są już duże, a miejsca w macicy jest coraz mniej, aktywność ruchów jest mniejsza. Dlatego też pod koniec ciąży, a szczególnie wtedy, gdy zbliża się termin porodu lub już został przekroczony, ruchy dziecka trzeba obserwować wyjątkowo uważnie.

Co zrobić, gdy nie czuje się ruchów dziecka?

Jeśli w ostatnim tygodniu ciąży przez kilka godzin nie czuje się ruchów dziecka, koniecznie trzeba udać się do lekarza. Należy zrobić to, gdy pomimo zjedzenia czegoś słodkiego, maluch nie uaktywnił się. Nie można zwlekać, to czas, kiedy wszystko musi być na bieżąco kontrolowane. Nie ma co panikować, aktywność dziecka w tym okresie jest mniejsza, ale na pewno wyczuwalna. Gdy coś odbiega od normy, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Redakcja przedporodem.pl

Nasi redaktorzy na stronie Przedporodem.pl to zespół doświadczonych specjalistów z obszaru macierzyństwa, porodu, wychowania dziecka oraz innych istotnych tematów dla kobiet. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie zdrowia, opieki nad dzieckiem i rozwoju rodzinnego. Nasza pasja i zaangażowanie w przekazywanie rzetelnej wiedzy oraz wsparcia dla kobiet w okresie przedporodowym i macierzyństwa sprawia, że nasze artykuły są nie tylko wartościowe, ale także inspirujące i pomocne. Jesteśmy tutaj, aby dzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą, pomagając kobietom w przeżyciu tych wyjątkowych chwil w życiu z pełną pewnością i spokojem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?