przedporodem.pl

przedporodem.pl – ciąża, parenting, dziecko

porady na temat karmienia piersią
Lifestyle

Najlepsze porady na temat karmienia piersią

Młode mamy bardzo często chcą wiedzieć, jak najwięcej na temat karmienia piersią. Dzięki temu mogą lepiej i skuteczniej przystawiać malucha i zadbać o to, by był najedzony. Jakie są najlepsze porady na temat karmienia piersią? O czym warto wiedzieć?

Karm na żądanie

Obecnie uważa się, że najzdrowszą metodą karmienia piersią jest podawanie jej na żądanie. Oznacza to, że nie ma żadnej wyznaczonej z góry godziny zarezerwowanej na karmienie dziecka, ale czeka się na to, aż maluch zgłodnieje. Głodne niemowlę jest markotne, kręci się, a często też płacze. To podstawowe oznaki tego, że domaga się piersi. Właśnie tym momencie maluch powinien zostać nakarmiony. Jest to podejście sprzeczne do tego, które było najbardziej popularne jeszcze kilkanaście lat temu. Wtedy jeszcze ustalano godziny, o których dziecko będzie karmione. Najczęściej ustalano przerwy co trzy godziny i o wyznaczonej porze niemowlę było przystawiane do piersi – niezależnie od tego, czy wykazywało oznaki głodu, czy też nie. To podejście miało jednak sporo wad. Przede wszystkim nie uwzględniało ono, że maleństwo – podobnie jak dorosły – czasami może nie mieć apetytu. Również jest istotne to, że dziecko, które w porze karmienia spało było wybudzane na przystawienie do piersi, a to mogło wpływać negatywnie na jego rozwój. Niemowlę potrzebuje przecież niezaburzonego snu.

Poszukaj wygodnej pozycji

Wbrew temu, co może się wydawać, nie ma jednej dobrej pozycji do karmienia piersią. Pozycji jest kilka, a one często mają modyfikacje wprowadzane przez bardziej kreatywne mamy. Najważniejsze jest znalezienie najwygodniejszej pozycji dla siebie i malucha. Dzięki niej karmienie piersią może być pozytywnym doświadczeniem. Nie sugeruj się tym, w jakiej pozycji jest wygodnie innym mamom, bo ty możesz mieć zupełnie inne wymagania. Eksperymentuj z poduszkami i znajdź taką, która umożliwi ci podtrzymywanie malucha w każdej pozycji.

Nastaw się pozytywnie

Karmienie piersią ma być dla ciebie przyjemnością. To ma być intymny moment dla ciebie i twojego maluszka. Jeśli nie czujesz się z nim dobrze, to postaw na mleko modyfikowane – twoje samopoczucie też jest ważne. Jeśli chcesz karmić piersią, to postaraj się nastawić w miarę możliwości pozytywnie. Nie zamartwiaj się na zapas tym, że dziecko się nie najada ani że nie potrafisz go przystawić. Nie myśl o tym, że nie masz pokarmu. To do niczego nie prowadzi. Postaraj się nastroić dobrze i traktuj karmienie jako kolejną przygodę z ukochanym maluchem.