przedporodem.pl

przedporodem.pl – ciąża, parenting, dziecko

żółtaczka niemowląt
Lifestyle

Co musisz wiedzieć o żółtaczce niemowląt?

Wiele niemowląt przechodzi żółtaczkę. Najczęściej jej objawy pojawiają się kilka dni po porodzie i w większości przypadków nie wymagają hospitalizacji. Warto jednak zachować czujność i w wypadku zaobserwowania objawów żółtaczki u malucha skonsultować się z lekarzem, który zaleci dalsze postępowanie. U niemowląt donoszonych pojawia się ona w trzeciej lub czwartej dobie po porodzie. Później sama znika (od dziesiątej do czternastej doby po porodzie) lub też wymaga leczenia.

Naświetlanie

Żółtaczka niemowląt nazywana jest też żółtaczką fizjologiczną. Jest ona naturalna i nie jest powodem do wielkiego niepokoju, choć nie należy też jej bagatelizować. Żółtaczkę niemowląt w szpitalu leczy się poprzez naświetlanie dziecka promieniowaniem UV. Wykorzystuje się do tego specjalne lampy, które emitują promieniowanie rozbijające cząsteczki żółci i ułatwiają ich wchłanianie. Kuracja trwa zazwyczaj kilka dni. Oczywiście podczas tego naświetlania ograniczony jest kontakt malucha z rodzicami, co może być powodem do niepokoju dla świeżo upieczonej mamy. Zwykle maleństwo jest naświetlane przez kilkanaście godzin z rzędu, jedynie z przerwami na karmienie i przewinięcie.

Karmienie piersią

W walce żółtaczką niemowląt może też pomóc jak najczęstsze przystawianie malucha do piersi. Im więcej dziecko będzie wypijało, tym szybciej z jego organizmu będzie wypłukiwał się żółty barwnik. Niektórzy pediatrzy zalecają w tej sytuacji przepijanie malucha wodą lub wodą z gliceryną. Obecnie jednak odchodzi się od takich metod i stawia się na karmienie piersią, które jest zalecane przez wielu specjalistów.

Czas i monitorowanie

W przypadku mniej nasilonej żółtaczki lekarz najczęściej podejmuje decyzję o czekaniu i równoczesnym monitorowaniu żółtaczki. Chodzi o to, by możliwe było zareagowanie w odpowiednim momencie. Dobrze jest też sprawdzić stężenie bilirubiny (żółtego barwnika) we krwi dziecka oraz powtórzenie badania kilka dni później. Dzięki temu można łatwo i szybko ocenić, czy żółtaczka już ustępuje.

Leki

W przypadku szczególnie uporczywej żółtaczki niektórzy specjaliści zalecają także leki. Powinny one jednak być zawsze przepisane przez pediatrę i nie należy podawać ich na własną rękę. Podawanie jakichkolwiek preparatów noworodkowi zawsze powinno być konsultowane z zaufanym lekarzem. Lekarstwa są w tym wypadku traktowane jako ostateczność. Utrzymująca się dłużej niż zwykle żółtaczka może być objawem poważniejszej choroby i koniecznie musi ona zostać zdiagnozowana.