Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Co musisz wiedzieć o żółtaczce niemowląt?

Lifestyle Data publikacji - 28 marca 2021 Autor - Redakcja przedporodem.pl
żółtaczka niemowląt


Wiele niemowląt przechodzi żółtaczkę. Najczęściej jej objawy pojawiają się kilka dni po porodzie i w większości przypadków nie wymagają hospitalizacji. Warto jednak zachować czujność i w wypadku zaobserwowania objawów żółtaczki u malucha skonsultować się z lekarzem, który zaleci dalsze postępowanie. U niemowląt donoszonych pojawia się ona w trzeciej lub czwartej dobie po porodzie. Później sama znika (od dziesiątej do czternastej doby po porodzie) lub też wymaga leczenia.

Naświetlanie

Żółtaczka niemowląt nazywana jest też żółtaczką fizjologiczną. Jest ona naturalna i nie jest powodem do wielkiego niepokoju, choć nie należy też jej bagatelizować. Żółtaczkę niemowląt w szpitalu leczy się poprzez naświetlanie dziecka promieniowaniem UV. Wykorzystuje się do tego specjalne lampy, które emitują promieniowanie rozbijające cząsteczki żółci i ułatwiają ich wchłanianie. Kuracja trwa zazwyczaj kilka dni. Oczywiście podczas tego naświetlania ograniczony jest kontakt malucha z rodzicami, co może być powodem do niepokoju dla świeżo upieczonej mamy. Zwykle maleństwo jest naświetlane przez kilkanaście godzin z rzędu, jedynie z przerwami na karmienie i przewinięcie.

Karmienie piersią

W walce żółtaczką niemowląt może też pomóc jak najczęstsze przystawianie malucha do piersi. Im więcej dziecko będzie wypijało, tym szybciej z jego organizmu będzie wypłukiwał się żółty barwnik. Niektórzy pediatrzy zalecają w tej sytuacji przepijanie malucha wodą lub wodą z gliceryną. Obecnie jednak odchodzi się od takich metod i stawia się na karmienie piersią, które jest zalecane przez wielu specjalistów.

Czas i monitorowanie

W przypadku mniej nasilonej żółtaczki lekarz najczęściej podejmuje decyzję o czekaniu i równoczesnym monitorowaniu żółtaczki. Chodzi o to, by możliwe było zareagowanie w odpowiednim momencie. Dobrze jest też sprawdzić stężenie bilirubiny (żółtego barwnika) we krwi dziecka oraz powtórzenie badania kilka dni później. Dzięki temu można łatwo i szybko ocenić, czy żółtaczka już ustępuje.

Leki

W przypadku szczególnie uporczywej żółtaczki niektórzy specjaliści zalecają także leki. Powinny one jednak być zawsze przepisane przez pediatrę i nie należy podawać ich na własną rękę. Podawanie jakichkolwiek preparatów noworodkowi zawsze powinno być konsultowane z zaufanym lekarzem. Lekarstwa są w tym wypadku traktowane jako ostateczność. Utrzymująca się dłużej niż zwykle żółtaczka może być objawem poważniejszej choroby i koniecznie musi ona zostać zdiagnozowana.

Redakcja przedporodem.pl

Nasi redaktorzy na stronie Przedporodem.pl to zespół doświadczonych specjalistów z obszaru macierzyństwa, porodu, wychowania dziecka oraz innych istotnych tematów dla kobiet. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w dziedzinie zdrowia, opieki nad dzieckiem i rozwoju rodzinnego. Nasza pasja i zaangażowanie w przekazywanie rzetelnej wiedzy oraz wsparcia dla kobiet w okresie przedporodowym i macierzyństwa sprawia, że nasze artykuły są nie tylko wartościowe, ale także inspirujące i pomocne. Jesteśmy tutaj, aby dzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą, pomagając kobietom w przeżyciu tych wyjątkowych chwil w życiu z pełną pewnością i spokojem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?