Wypadanie włosów po porodzie – problem czy norma?

0
25

Może już tego doświadczasz, a jeśli jeszcze jesteś w ciąży, to możesz tego się spodziewać. Włosy po porodzie zaczynają wypadać garściami. Problem ten może rozpocząć się wkrótce po porodzie, ale i może się ujawnić po 3-6 miesiącach. W dodatku proste włosy mogą się zacząć kręcić, a kręcone prostować.

Zmiana w czasie ciąży

W czasie ciąży jest zupełnie odwrotnie: włosy wyglądają promiennie, są gęste i niemal wcale ich się nie gubi. Skąd wobec tego taka zmiana? To kolejna sprawka hormonów, które powodują u kobiety wiele zmian w okresie okołoporodowym.

W ciąży piękny wygląd włosów to zasługa estrogenów. Po porodzie sytuacja ulega zmianie, bo nagle spada poziom tych hormonów. W tej sytuacji jednak utrata włosów to część fizjologii ciąży i połogu – po osiągnięciu przez organizm równowagi hormonalnej, włosy znów zaczną odrastać.

Wypadanie włosów po porodzie

Sprawa nie jest już taka prosta, jeśli karmiąc piersią nie masz wystarczająco urozmaiconej diety. W przypadku tym mamy częściej dodatkowo skarżą się na nadmierne przetłuszczanie się czy też łamliwość włosów. Część mam eliminuje z jadłospisu wiele produktów z obawy, że szkodzą dziecku. W rezultacie do produkcji mleka zużywają własne zapasy z organizmu, co może skutkować poważnymi niedoborami. Dlatego nie należy zbyt pochopnie zawężać diety, gdy się karmi piersią. Idealnie udać się do dietetyka po poradę, jak skonstruować jadłospis, gdy z diety trzeba wykluczyć wiele pokarmów. Warto też sprawdzić poziom hemoglobiny, ponieważ anemia też może być przyczyną problemów z włosami.

Nie ma uniwersalnego sposobu na to, by zatrzymać ten proces wypadania włosów po porodzie. Oczywiście ważna jest urozmaicona dieta (w szczególnych przypadkach pomocne są suplementy). Można pić herbatę z pokrzywy i ze skrzypu polnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here