Skurcze mięśni w czasie ciąży

0
16

To również związana z ciążą przypadłość. Każdy z nas zapewne doświadczył skurczu łydki i wie, jakie to nieprzyjemne, bolesne odczucie. U kobiet w ciąży takie skurcze łydek, a nawet ud, występują znacznie częściej. Wiąże się to ze zbyt ubogą, w stosunku do zapotrzebowania, dietą.

Odpowiednia dieta w ciąży

Niedobory wapnia, potasu i magnezu mogą się przyczynić do pojawienia tej dolegliwości. Z kolei pod koniec ciąży powiększająca się macica uciska na nerwy okolicy miednicy mniejszej oraz na duże naczynia żylne, powodując zastój krwi, co sprzyja skurczom mięśni nóg. skurczom sprzyja też przemęczenie, niewłaściwa postawa ciała oraz stosowanie środków moczopędnych.

W celu uniknięcia lub złagodzenia tego objawu należy zadbać o dietę bogatą w wapń (mleko i jego przetwory – szczególnie jogurt i twaróg) i magnez (banany, orzechy, kakao, migdały). Ważne są również witaminy z grupy B. Jeśli trudno ci odpowiednio zbilansować dietę, możesz zażywać preparaty witaminowo – mineralne (zawierające magnez, witaminy z gr.B), ale najlepiej po konsultacji z lekarzem. Dla uzupełnienie niedoborów magnezu i wapnia polecam też wodę mineralną, średnio- lub wysokomineralizowaną. Okazuje się, że magnez i wapń z wody mineralnej jest przez organizm lepiej przyswajalny niż ten z pożywienia. 

Skurcze mięśni w czasie ciąży

Dobrze robią powtarzane kilka razy dziennie ćwiczenia poprawiające krążenie w nogach – np.  chodzenie na palcach, odpoczynek z uniesionymi nogami, ciepłe  kąpiele, masaż. Ciepłą kąpiel oraz masaż polecam przede wszystkim przed pójściem spać, bo skurcze dokuczają najbardziej nocą.

Jeśli zauważysz u siebie żylaki, które często idą w parze ze skurczami, można stosować rajstopy przeciwżylakowe. Do snu najlepiej układać się z lekko ugiętymi nogami i poduszką między kolanami. W razie wystąpienia surczu pomaga uniesienie  wyprostowanej nogi i zgięcie grzbietowe (do siebie) stopy w stawie skokowym. Po ustąpieniu skurczu można nogę rozmasować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here