Odciąganie pokarmu z piersi

0
105

Dziś napiszę parę słów na temat odciągania pokarmu – informacje te przydadzą się zapewne każdej karmiącej mamie (warto również poczytać wcześniej, zanim maluch się urodzi). Niemal każda kobieta karmiąca naturalnie staje w pewnym momencie przed koniecznością odciągnięcia czy to jednej porcji pokarmu, gdy musi dziecko zostawić na krótki czas pod opieką innej osoby, czy to częstszego odciągania w przypadku, gdy musi nagromadzić większe zapasy pokarmu. Odciąganie z piersi nieodzowne może okazać się również wtedy, gdy okaże się, że niemowlę zbyt mało przybiera na wadze i konieczne jest pobudzenie laktacji. Wtedy pobudza się piersi do zwiększenia produkcji mleka właśnie przez regularne odciąganie.

Odciąganie pokarmu z piersi

Mleko z piersi można odciągać ręcznie lub za pomocą laktatora.

Pamiętaj jednak, że odciąganie pokarmu to nie to samo, co ssanie piersi przez dziecko. W związku z tym nie zawsze udaje się odciągnąć tyle, ile zamierzamy – jedne mamy odciągają dużo, inne mało, a jeszcze inne wcale. Jeśli jednak będziesz odciągać regularnie, to pomimo początkowych ewentualnych problemów z uzyskaniem mleka, prawdopodobnie uda się odciągać coraz więcej mleka w coraz krótszym czasie. Czasami jednak bywa tak, że nie można uzyskać nawe kilku mililitrów pomimo całkiem udanego karmienia z piersi. To nie jest tylko kwestia techniki czy używanego sprzętu, ale może być tak z powodu na przykład niechęci do tej czynności czy innej nieodgadnionej przyczyny. Dlatego po pierwsze: nie daj się nikomu namówić na “pomiar” ilości produkowanego przez ciebie mleka na podstawie tego ile odciągniesz ręcznie czy laktatorem. Po drugie: w razie gdybyś musiała odciągać pokarm w celu pobudzenia laktacji, nie zniechęcaj się, gdy mleko nie będzie lecieć lub będziesz go uzyskiwać mało. Ważna jest wtedy długość sesji odciągania (nawet “na pusto”), a nie ilość uzyskanego w ten sposób pokarmu.

Przed przystąpieniem do odciągania pokarmu powinnaś stworzyć sobie odpowiednia warunki:

• wygodne miejsce, gdzie nic nie będzie ci zakłócało spokoju;

• dokładnie umyć ręce i osuszyć (ważne szczególnie przy odciąganiu ręcznym);

• naczynie do którego pokarm będzie ściągany i w którym będzie przechowywany, dobrze umyte, wyparzone i dokładnie wysuszone;

• ciepły okład lub prysznic dla ułatwienia wypływu pokarmu;

• jeśli jest problem z uzyskaniem mleka, możesz delikatnie masować, a raczej głaskać pierś – ruchy spiralne, koliste, sczesujące w kierunku brodawki, opukiwanie w kierunku brodawki. Możesz też ujmując piersi w obie ręce i pochylając się do przodu, wstrząsać zbliżając je i oddalając od siebie; Można też delikatnie masować piersi za pomocą płaskiej, plastikowej butelki (np. po szamponie) wypełnionej ciepłą wodą.

• odciąganie będzie najlepiej wychodzić, gdy będziesz zrelaksowana: możesz patrzeć na swoje dziecko, na jego zdjęcie, albo myśleć o nim lub o innych przyjemnych sprawach;

Ręczne odciąganie pokarmu

Opanowanie sztuki odciągania ręcznego też może być pomocne, a wiele mam z powodzeniem tym sposobem uzyskuje pokarm na zapas dla swojego dziecka.

  • Ułóż kciuk powyżej otoczki, a pozostałe palce poniżej (2-3 cm od podstawy brodawki);
  • Nie zmieniając położenia palców delikatnie przycisną całą pierś do klatki piersiowej;
  • Zbliż palce do siebie lekko je obracając;
  • Powtarzaj tą czynność, zmieniając ułożenie palców wokół brodawki, aby opróżnianie było równomierne:
  • Odciągaj według rytmu 7-5min z jednaj piersi, a potem z drugiej tyle samo. Następnie lekko pomasuj piersi i ściągaj z pierwszej piersi 5-3min, a potem zmień na drugą. To samo powtórz odciągając 3-2min z obu piersi. Dobre opróżnianie obu piersi najczęściej zajmuje 20-30 minut.

Odciąganie przy użyciu laktatora. Jaki wybrać laktator?

Odciągacz powinien być delikatny i skuteczny. Bardzo dobre są takie, w których można regulować siłę ssania. Powinien zawierać elementy plastikowe, a nie szklane.

Jeśli zamierzasz zostać w domu z dzieckiem co najmniej 6 miesięcy i karmić je wyłącznie piersią, wystarczy jeśli ewentualnie zaopatrzysz się w laktator ręczny. Będzie on wtedy używany okazjonalnie, kiedy będziesz musiała sporadycznie zostawić dziecko pod czyjąś opieką oraz w razie pojawienia się kłopotów z laktacją. Zakup nie jest w tym przypadku koniecznością.

Jeśli natomiast chcesz karmić dziecko wyłącznie piersią co najmniej 6 miesięcy, ale przewidujesz konieczność powrotu do pracy w tym czasie, lepszą opcją będzie dla ciebie laktator elektryczny bądź na baterie, a najlepiej bateryjno- sieciowy. Będziesz musiała bowiem stosować regularne odciąganie pokarmu w pracy, aby zapewnić dziecku pokarm na następny dzień. Jeśli wracasz do pracy czy na studia w drugim półroczu życia dziecka, nie jest już konieczne odciąganie mleka, gdy jesteś poza domem. Można to zorganizować w ten sposób, by maluch podczas Twojej nieobecności otrzymywał posiłki stałe (zupa, kaszka, owoce), a po powrocie z pracy dostawał już pierś bez ograniczeń.

Jeśli zdarzy się, że przez pewien czas będziesz musiała odciągać pokarm w celu pobudzenia laktacji – np. kilka razy dziennie, wtedy również bardzo przydatny będzie laktator elektryczny. Nie zawsze trzeba wtedy od razu zakupić taki sprzęt, warto dowiedzieć się, czy gdzieś w pobliżu istnieje wypożyczalnia laktatorów. W wypożyczalniach dostępne są zwykle bardzo profesjonalne odciągacze – komfortowe i efektywne.

Cena wypożyczenia odciągacza

od 4zł do 6zł, zwykle należy na początku zakupić osobistą końcówkę do laktatora (ok. 40 zł) lub ręczny laktatora (ok. 85zł), który będzie służył jako taka końcówka, a po zakończeniu korzystania z wypożyczonego odciągacza, posłużyć jeszcze może do sporadycznego odciągania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here