Krwawienia z dziąseł w ciąży

0
13

Krwawienia z dziąseł to niestety jedna z przypadłości, które zdarzają się często kobietom w ciąży. Dochodzi do rozpulchnienia dziąseł i ich odstawiania od zębów, przez co są one bardzo podatne na wszelkiego rodzaju urazy.

Krwawienia z dziąseł w ciąży

Mycie zębów może powodować wtedy krwawienie i bardzo łatwo może dość do powstania stanu zapalnego. Tym, co głoszą, że „ciąża to nich choroba”, można odpowiedzieć: „tak, co nie choroba – to TYLKO zmiany związane z działaniem hormonów ciążowych. Dolegliwości przypominają paradontozę, ale paradontozą one nie są. Są za to bardzo uciążliwe i wymagają specjalnych czynność związanych z higieną jamy ustnej i oczywiście systematycznej kontroli u stomatologa.

Co robić, by załagodzić te objawy?

Podczas ciąży bardzo ważna jest dobra higiena jamy ustnej. Do czyszczenia zębów najlepiej używaj miękkiej szczoteczki i często ją wymieniaj (co miesiąc). Aby złagodzić objawy możesz używać pasty PARODONTAX. Ma specyficzny smak, ale jest bardzo skuteczna. Bardzo korzystne jest stosowanie płynu do płukania jamy ustnej, ponieważ włókna szczoteczki nie wejdą we wszystkie przestrzenie międzyzębowe. Dobrym urządzeniem jest irygator np. Waterpik – niestety bardzo drogi. Można używać również nitki dentystycznej.

Jaki wybrać płyn do płukania jamy ustnej?

Czy są jakieś przeciwwskazane w ciąży?

Każdy płyn do codziennej higieny jamy ustnej możesz stosować bez ograniczeń. Kupując zwróć uwagę, czy zawiera składniki przeciw zapaleniu dziąseł. Są to płyny działające silnie przeciwzapalnie. Możesz zastosować tylko 1 opakowanie i nie używać więcej bez kontroli dentysty.

Czy to wystarczy?

Tyle możesz zrobić sama  w domu, aby zadbać należycie o higienę jamy ustnej. Konieczne są jednak wizyty u dentysty, gdzie zostanie oceniony profesjonalnie stan twoich dziąseł i zębów. Być może dziąsła będą wymagać leczenia przez periodontologa (specjalista stomatolog zajmujący się leczeniem schorzeń przyzębia). Intensywne ich leczenie jest jednak często możliwe dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Do tego momentu jednak dentysta musi obserwować twoje zęby i dziąsła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here