Kontakt z dzieckiem skóra do skóry

0
92

Maluchy rodzą się już z intuicyjnymi zdolnościami, można powiedzieć, że mają zaprogramowane instrukcje jak przetrwać. Są to zdolności jakie posiadają wszystkie ssaki, aby po porodzie móc znaleźć pokarm. Tak więc noworodek pojawia się na świecie z neurochormonalnymi, sensorycznymi elementami, które w bezpośredni lub pośredni sposób pomagają malcowi przeżyć na tym świecie. Węch, wzrok, dotyk , smak, dźwięk to wszystkie zmysły pomagające w pierwszym kontakcie.

Zmysły dziecka

Najwięcej dającym i uważanym za najbardziej istotny zmysł w kontakcie skóra do skóry, jest zmysł węchu. Piersi posiadają gruczoły, które najprawdopodobniej wydzielają atrakcyjny dla noworodka zapach. Dlatego jak dowiedziono w badaniach, maluchy wolą pić mleko zaraz po porodzie z nie umytych piersi, niż tych umytych, jak również preferują watę impregnowaną zapachem piersi w połogu, niż tych nie w połogu. Zmysł węchu oprócz oczywistego kierowania malcem w stronę pokarmu, wydaje się również czynnikiem uspakajającym i pozwala na zapoczątkowanie wczesnego poznania mamy.

Następnym ważnym zmysłem jest zmysł wzroku. Sądzono, że noworodek potrzebuje pomocy w znalezieniu sutka zaraz po porodzie, dlatego kładziono go w pobliżu. Co niezwykłe większość dzieci co najwyżej polizało brodawkę. To co było bardziej interesujące to twarz matki, zwłaszcza oczy mimo, że leżały zaraz obok sutka. Okazało się, że dziecko potrzebuje w tym momencie chwili odpoczynku, ale przy zachowanej czujności, malec zwykle nie płacze w tej chwili i wydaje się czerpać niezwykłą przyjemność z patrzenia na twarz mamy. Jest coś niezwykłego w możliwości wpatrywania się przez mamy w oczy nowonarodzonego malucha i w zdolności malucha do utrzymania tego kontaktu. Jak wykazały badania, mniej dzieci jest porzucanych w późniejszym okresie, jeśli mama miała kontakt skóra do skóry ze swoim dzieckiem. Prawdopodobnie dzieje się tak dzięki temu, że poprzez wzrok mama czuje bezpośrednią obecność swojego dziecka.

Kontakt z dzieckiem skóra do skóry

Malec bardzo chętnie ssie rączki i paluszki, prawdopodobnie dlatego, że są one powleczone płynami owodniowymi. Pomaga to noworodkowi stworzyć powiązanie pomiędzy swoim starym miejscem zamieszkania, a specyficznymi związkami wydzielanymi przez brodawki. Więc dzięki smakowi dziecko może bezpiecznie powiązać te dwa światy.

Dźwięk mowy mamy jest najlepiej słyszalną mową w życiu płodowym i nowonarodzony maluch reaguje na dźwięk mowy mamy zmianą rytmu bicia serca. Nowonarodzone dzieci wolą dźwięk głosu mamy i ssą dłużej jeśli go słuchają. Dźwięk mowy mamy może nie tylko uspokajać noworodka, ale może również stymulować do rozwoju.
Udowodniono również, że dzieci które mają częsty kontakt z dźwiękiem bicia serca mamy nie tylko są spokojniejsze, ale również zauważa się u nich mniejszy spadek masy ciała po porodzie.

Korzyści dotyku

Dotyk oprócz zapewnienia ciepła ma wiele innych korzyści:
• Pomaga utrzymać temperaturę;
• Ułatwia dostosowanie metabolizmu zwłaszcza poziom cukru i równowagi kwasowo-zasadowej;
• Dziecko mniej płacze;
• Ułatwia nawiązywanie więzi z mamą;
• Powoduje uwolnienie oksytocyny przez mamę;
• Sprawia, że jest mniej nieprawidłowości w karmieniu piersią;

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here