Jak postępować z odciągniętym pokarmem?

0
18

Odciągnięty pokarm najlepiej przechowuj w pojemnikach plastikowych z atestem. Najwygodniejsze są specjalne butelki lub torebki do mrożenia pokarmu. Szkło nie jest zalecane, bo jest substancją porowatą i niszczy część żywych komórek.

 • Pojemnik do przechowywania powinnaś umyć ciepłą wodą i detergentem, starannie wypłukać i wyparzyć (dla dzieci donoszonych i zdrowych) lub wygotować (dla wcześniaków i dzieci chorych).
 • Najlepiej przechowuj pokarm w porcjach na jedno karmienie.
 • Jeśli w czasie jednego odciągania nie uda ci się uzyskać odpowiedniej porcji pokarmu, możesz wymieszać mleko odciągnięte w różnym czasie, ale po uprzednim schłodzeniu i tylko z ostatnich 12 godzin.
 • Każdy pojemnik oznacz datą i godziną odciągnięcia pokarmu oraz zapisz jego objętość.
 • Niestety nie sposób przewidzieć ile dziecko zje. Orientacyjne porcje wyliczysz mnożąc masę ciała dziecka wyrażoną w kilogramach przez 140, a następnie wynik dzieląc przez ilość karmień. Pamiętaj jednak, że dziecko równie dobrze może chcieć zjeść zarówno więcej jak i mniej, dlatego warto oprócz wyliczonych porcji, kilku mniejszych np. 50ml.

PORCJA (ml) = MASA CIAŁA (kg) X 140 / ILOŚĆ KARMIEŃ

Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm?

Po odciągnięciu pokarm możesz jakiś czas pozostawić w temperaturze pokojowej, możesz przechować do w torbie chłodzącej lub w termosie, schować go do lodówki albo zamrozić.

Pomimo, że pokarm można przechowywać w zamrażarce przez wiele miesięcy, nie zaleca się podawania na co dzień mleka starszego niż zamrożonego miesiąc temu. Pokarm kobiecy to substancja zmienna – mleko o nieco innym składzie jest produkowane dla miesięcznego, inne dla trzymiesięcznego dziecka, jeszcze inne dla starszego. Oczywiście pokarm przechowywany w stanie zamrożenia przez długi czas, jest i tak lepszy dla dziecka niż sztuczna mieszanka. Dlatego, jeśli stajesz przed dylematem, czy lepiej wybrać twoje mleko zamrożone 5 miesięcy temu, czy mieszankę, zawsze wybieraj to pierwsze.

Jak postępować z przechowanym pokarmem?

 • Pokarm możesz rozmrażać i podgrzewać w kąpieli wodnej, której temperatura nie powinna przekraczać 50 st.C, nie we wrzątku (mleko w woreczkach można wkładać do torebki, takiej jak do mrożonek, i wkładać do naczynia z ciepłą wodą).
 • Pokarmu nie gotuje się, nie podgrzewa się bezpośrednio na palniku kuchenki ani w kuchence mikrofalowej. Przed podaniem dziecku najlepiej podgrzej go do temperatury 36 st.C (dziecko może jeść również mleko w temperaturze pokojowej, ale nie chłodniejsze).
 • Pokarmu rozmrożonego nie należy ponownie zamrażać.
 • Pokarm po rozmrożeniu możesz przechować w lodówce do 48 godzin, jeśli przeznaczony jest dla dziecka donoszonego (do 9 godzin dla wcześniaka).
 • Niekiedy przechowywane mleko rozdziela się na warstwy, to jest normalne – wystarczy wtedy wstrząsnąć, by warstwy ponownie połączyły się.
 • Jeśli po karmieniu zostanie trochę mleka, nie używaj go drugi raz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here