Jak dbać o piersi w ciąży

0
16

To jaki będziesz miała biust po porodzie głównie zależy od tego, jak będziesz dbała o niego w czasie ciąży. To właśnie ciąża, a nie karmienie, jest okresem kiedy mogą dokonać się niekorzystne zmiany, mające wpływ na jego wygląd. Pod wpływem estrogenu i progesteronu już od pierwszych tygodni zaczynają się rozrastać płaty gruczołu sutkowego. Piersi mogą powiększyć się nawet o trzy rozmiary. Szybkie tempo powiększania się biustu może przyczynić się do powstania rozstępów. Nagły wzrost objętości piersi może powodować opadanie ich, gdyż skóra nie jest w stanie ich utrzymać. Oczywiście nie zawsze kończy się tak drastycznie, ale myślę, że warto wyprzedzić „rozwój wypadków” i zadziałać profilaktycznie.

Jak dbać o piersi w ciąży

Po pierwsze powinnaś codziennie stosować krem lub balsam nawilżający (najlepiej dla kobiet w ciąży). Może to być też specjalny krem zapobiegający występowaniu rozstępów. Wiele kobiet ceni sobie stosowanie oliwki dla niemowląt. Choć jest bardzo tłusta, przez co bardziej kłopotliwa w zastosowaniu, dość skutecznie zapobiega rozstępom i jest niedroga.

Po drugie – pomóc może hartowanie piersi pod prysznicem polegające na naprzemiennym polewaniu ich strumieniem ciepłej i zimnej wody. Taki masaż powinien trwać ok. 5 minut (co pół minuty zmieniaj temperaturę wody).

Po trzecie – jeśli bolą cię brodawki możesz również delikatnie wcierać w nie oliwkę dla niemowląt. Piszę: delikatnie, gdyż w czasie ciąży pocieranie brodawek (zwłaszcza w trzecim trymestrze) powoduje wydzielanie oksytocyny, która może wywołać skurcze.

Po czwarte – noś odpowiedni biustonosz! Napisałam z wykrzyknikiem, bo to najważniejsza sprawa.
Bielizna powinna być dobrana odpowiednio do rozmiaru piersi i nigdzie nie uciskać. Nieraz spotykam się z poradami, że stanik dla ciężarnej nie powinien zawierać fiżbin. Myślę, że dla osoby z dużym biustem, której rozmiar powiększył się jeszcze w ciąży, nie jest to dobre wyjście. Zalecany miękki, bawełniany biustonosz na pewno nie spełni swojej funkcji. Trzeba tylko zadbać, aby fiżbiny obejmowały całą pierś, nigdzie jej nie uciskając.

Dobrze dobrany stanik

Okazuje się, że na co dzień większość kobiet nosi źle dobrane staniki. W znanym programie „Trinny i Susannah rozbierają Wielką Brytanię” prowadzące postanowiły zająć się kwestią biustu. – zorganizowały akcję, podczas której fachowe bieliźniarki dobierały kobietom odpowiedni biustonosz. Aż 70 procent biorących udział w programie Brytyjek miało wcześniej źle dobrany stanik. W Polsce może być podobnie – w dodatku osoby sprzedające bieliznę w większości nie mają odpowiedniej wiedzy w kwestii dobierania rozmiaru.
I jeszcze jedno: unikaj oferowanych ciężarnym tzw. staników „rosnących”, które rozciągają się wraz ze wzrostem piersi. Często rozciągają się one również pod biustem, nie dając odpowiedniego podparcia.
Ponieważ sprawa odpowiednio dobranego stanika jest w ciąży tak ważna – zostań sama specjalistką w tej dziedzinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here