Bóle krzyżowe w czasie porodu. Jak sobie z nimi poradzić?

0
16

Dzisiejszy post będzie traktował o bólach krzyżowych, które czasem towarzyszą porodowi i mogą być dla kobiety ogromnym zaskoczeniem. Kiedy myślisz o porodzie i o tym, że może on być mocno bolesny, masz na uwadze zapewne skurcze porodowe. Tymczasem najbardziej dotkliwym odczuciem w czasie porodu może być właśnie bolesność skoncentrowana w okolicy krzyżowej.

Relacje pań, które doświadczyły bólów krzyżowych:

„Należę do kobiet które nie wiedzą co to skurcz przy porodzie, bo wszystkie skutecznie zabija ból kręgosłupa. Nawet w II okresie czułam jedynie ból krzyża. Żadnych skurczy.”

„Poród był wywoływany oksytocyną (bo pękł pęcherz a skurczy nie było). Potem miałam skurcze (bóle w brzuchu) ale to było nic w porównaniu do bólów krzyżowych – krzyż bolał mnie
okropnie przy każdym skurczu i ciągnął aż do kości biodrowej.”

„Mój poród rozpoczął się już w domu, kiedy to smacznie sobie spałam w łóżku. Nagle poczułam, że robi się dziwnie mokro, jakbym zsiusiała się do łóżka. Odeszły mi wody i mimo iż do terminu porodu zostały 4 dni, poród się rozpoczął. Ból, który dotychczas nie był mi znany, dopadł mnie z potrójną siłą w okolicy krzyżowej, a ja nie bardzo wiedziałam jak sobie z nim poradzić.”

Bóle krzyżowe przytrafiają się w szczególności kobietom, które mają tzw. tyłozgięcie macicy. Więzadła macicy, które mają miejsce przyczepu w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, są w takim przypadku krótsze niż przy prawidłowym ułożeniu. Podczas skurczu macica napina się ku przodowi  i mocno naciąga więzadła powodując ból. Podobny mechanizm może występować podczas miesiączki i być przyczyną dotkliwych bólów. Jest duże prawdopodobieństwo, że jeśli kobieta ma bóle kręgosłupa podczas okresu to może się spodziewać podobnych sensacji w czasie porodu. Oczywiście nie są to sztywne reguły. Może też zdarzyć się, że bóle krzyżowe w czasie porodu przytrafią się kobiecie, która nie miała podobnych dolegliwości w czasie okresu.

Bóle krzyżowe w czasie porodu – co robić?

Aktywność. Najgorszym wariantem w przypadku bólów krzyżowych jest leżenie na wznak. Zwykle wtedy ból jest najbardziej dokuczliwy. Kiedy kobieta ma swobodę poruszania się w czasie porodu, wtedy najczęściej  sama wybiera pozycję, która jest najwygodniejsza i w której najmniej odczuwa ból. Zdarza się jednak, że rodząca tkwi w jednej pozycji i boi się ją zmienić w obawie, że może być gorzej. Warto jednak próbować zmieniać ułożenie ciała, a jeśli nie przynosi to ulgi, można przecież zawsze powrócic do poprzedniej pozycji. Warto pamiętać o zasadzie, by układać tak ciało, aby nie wypinać brzucha do przodu. Należy się starać, by plecy były jak bardziej okrągłe. Robimy tzw. koci grzbiet.

Bardzo korzystną pozycją, która łagodzi dotkliwe bóle krzyżowe, jest pozycja kolankowo – łokciowa. Uklęknij w rozkroku, a następnie głowę oprzyj o przedramiona, jak najbliżej podłoża, plecy proste. Miednica i pośladki znajdują się najwyżej (ilustracja poniżej).

Zwykle bardzo korzystnie działa zanurzenie w wodzie . Jeśli na oddziale porodowym nie ma wanny, to można z powodzeniem również wziąć prysznic i kierować strumień wody na obolałą okolicę.

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów złagodzenia bólów krzyżowych jest ucisk lub masaż tej okolicy. Jeśli będziesz rodzić z mężem czy partnerem, warto by przed porodem poznał zasady wykonywania takiego masażu.

Osoba towarzysząca powinna odszukać kość krzyżową i dwa małe wgłębienia znajdujące się po obu stronach, ustawić rozstawione palce dłoni w tej okolicy i okrężnym ruchem w głąb rozmasować te miejsca.

Można też przyłożyć otwartą dłoń w dolnej części kości krzyżowej, ucisnąć i spokojnym ruchem wykonać kilka obszernych kół. Masaż wykonuje się nie przesuwając dłoni po skórze, eliminując zbędne tarcie.

Zimne lub ciepłe okłady. Można wykorzystać do ich wykonania termofor lub nawet mokry ręcznik – oziębiony lub nagrzany – w zależności od preferencji rodzącej. Można przykładać też na zmianę gorące i zimne okłady. Warto sprawdzić co przynosi największa ulgę.

Farmakologiczne metody łagodzenia bólu. Jeśli naturalne metody walki z bólem nie pomogą, a ból będzie dla ciebie nie do zniesienia, możesz oczywiście porozmawiać z lekarzem o zastosowaniu odpowiednich środków przeciwbólowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here