Alkohol a początek ciąży

0
33

„Byłam u znajomych i wypiliśmy trochę alkoholu. Zaraz potem okazało się, że jestem w ciąży. Bardzo się boję, czy to nie zaszkodzi dziecku… „

Alkohol a początek ciąży

Już coraz więcej kobiet zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że w ciąży nie powinno się pić w ogóle alkoholu. Jeszcze parę lat temu można było usłyszeć, nawet od lekarza, że lampka czerwonego wina do obiadu wcale nie zaszkodzi, a nawet może pomóc w leczeniu anemii.

Nikt jednak nie określił bezpiecznej dawki alkoholu, którą kobieta mogłaby wypić, nie szkodząc tym samym rozwijającemu się dziecku. Dlatego przyjęto zasadę, że w ciąży nie pijemy nawet grama. W przeróżnych publikacjach na temat szkodliwego wpływu alkoholu na płód, podkreśla się szczególnie negatywne skutki spożywania go w pierwszym trymestrze.
Z jednej strony to dobrze, że tak rozpowszechniła się informacja o szkodliwości alkoholu na nienarodzone dziecko, z drugiej strony całkiem spora liczba kobiet żyje w strachu, gdyż  nie wiedząc, że są w ciąży, piły wino, piwo czy nawet mocniejsze trunki. Czasem ten stres towarzyszy im przez cała ciążę, do momentu, aż zobaczą już swojego malucha. Może i ty masz ten problem.

Czy rzeczywiście powinnaś się tak martwić?

Przeczytaj poniższe informacje. W tabelkach w nawiasach podane są dni i tygodnie, które upłynęły od zapłodnienia. Wiek ciąży przyjęto liczyć od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, więc każdej kobiecie „dolicza” się te dni, które występowały między pierwszym dniem cyklu a dniem zapłodnienia. Czyli, jeśli lekarz wyliczy ci, że jesteś w 7 tygodniu ciąży, w rzeczywistości od zapłodnienia upłynęło 5 tygodni (lub nawet mniej, jeśli do zapłodnienie doszło nie w 14 a np. w 21 dniu cyklu).

Zacznę może od tego, że okres prenatalny dzieli się na:

I. Okres  przedzarodkowy

1. Okres  jaja  płodowego (od 0 do 14 dni)

2. Okres  rozwoju  listków  zarodkowych (15-21 dni)

II. Okres  rozwoju  zarodkowego (4-8 tyg.)

III. Okres  rozwoju  płodowego  (9-38 tyg.)

Podsumowując: jeśli piłaś alkohol w pierwszych dwóch tygodniach po zapłodnieniu (dwa tygodnie przed terminem spodziewanej miesiączki – tj. do końca 4 tygodnia), prawdopodobnie nic złego nie spowodował. Jeśli natomiast piłaś w tym tygodniu, kiedy to miesiączka miała już wystąpić (piąty tydzień ciąży) to również masz szansę na urodzenie zdrowego dziecka, ponieważ gdyby doszło do uszkodzeń, nie byłabyś teraz w ciąży.

Niestety następne tygodnie ciąży charakteryzują się szczególną wrażliwością an czynniki szkodliwe. W tym czasie rozwijają wszystkie ważne dla życia dziecka narządy.

Im słabszy w tym czasie wypiłaś alkohol i im mniej go było, tym mniej prawdopodobne, że maleństwo ucierpiało. Na szczęście pomimo, iż 1/3 kobiet będących w ciąży przyznawało się do spożycia w tym czasie alkoholu (badania z 2005r.; brano pod uwagę zarówno okazjonalne spożycie, jak i nadużywanie alkoholu) nie wszystkie dzieci rodziły się z uszkodzeniami.

Te powyższe słowa pocieszenia nie powinny sugerować, że w ciąży można pozwalać sobie na spożywanie alkoholu. To jednak ryzyko. Picie alkoholu przez przyszłą mamę może być jednak przyczyną urodzenia dziecka z płodowym zespołem alkoholowym (FAS). Dziecko ma mniejszą masę ciała, charakterystyczne zniekształcenia buzi, może mieć także wady serca, wątroby, stawów czy wzroku. Więc od dzisiaj wyeliminuj całkowicie spożywanie alkoholu, nawet w małych ilościach. Lepiej więcej nie kusić losu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here